Restrukturyzacja Getin Noble Banku: 8 największych banków wesprze proces tylko finansowo

Restrukturyzacja Getin Noble Banku: 8 największych banków wesprze proces tylko finansowo
Przemysław Gdański, Prezes Zarządu Banku BNP Paribas. Fot. BNP Paribas
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął w piątek przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. W proces zaangażowane będą banki wchodzące w skład Systemu Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), ale nie będą brały aktywnego udziału w restrukturyzacji Getin Noble Banku, zapewnią tylko wsparcie finansowe, poinformował prezes BNP Paribas Bank Polska Przemysław Gdański.

Ani sam SOBK, ani będące jego akcjonariuszami banki, nie biorą aktywnego udziału w całym procesie restrukturyzacji, zapewniając wielomiliardowe wsparcie finansowe procesu.

– napisał prezes BNP Paribas Bank Polska w przesłanym komentarzu.

Czytaj także: Getin Noble Bank: rozpoczęła się przymusowa restrukturyzacja; 20 mln zł kary dla Leszka Czarneckiego >>>

Prezes BNP Paribas Bank Polska: decyzja o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku była konieczna

Podkreślił, że decyzja o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku była konieczna.

„Nie było dla nikogo tajemnicą w jakiej kondycji był Getin Noble Bank. Mimo niezaprzeczalnych wysiłków kadry zarządzającej i pracowników, był on od lat zagrożony upadłością i nie spełniał regulacyjnych wymogów kapitałowych. Dodatkowo, koszty tzw. wakacji kredytowych, gigantycznie obciążające cały sektor bankowy, niewątpliwie jeszcze bardziej pogorszyły sytuację banku. Potencjalny upadek relatywnie dużego banku stwarzałby ryzyko dla całego systemu bankowego, które byłoby trudne do zarządzenia” – stwierdził.

Czytaj także: Czytaj także: KNF o restrukturyzacji Getin Noble Banku: bezpieczeństwo depozytów i zachowana ciągłości obsługi klientów >>>

Rozpoczęcie procesu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku pozwala na uniknięcie potencjalnej upadłości banku, co oznaczałoby ogromne zawirowania na rynku i poważne straty dla części deponentów.

„Dziś klienci banku mogą czuć się bezpiecznie myśląc o swoich pieniądzach” – podkreślił, dodając, że środki klientów Getin Noble Banku będą od teraz znajdowały się w instytucji kontrolowanej bezpośrednio przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a to zapewnia im bezpieczeństwo.

System Ochrony Banków Komercyjnych

System Ochrony Banków Komercyjnych został stworzony latem przez osiem największych banków. Jego celem jest zapewnienie płynności i wypłacalności banków-uczestników na warunkach i w zakresie określonym w umowie systemu ochrony, a także wspieranie przymusowej restrukturyzacji prowadzonej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny banku będącego spółką akcyjną i przejęcia banku będącego spółką akcyjną.

System ten tworzą: ING Bank Śląski SA, Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Polska Kasa Opieki SA, BNP Paribas Bank Polska SA, mBank SA, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA oraz Santander Bank Polska SA.

Czytaj także: Dlaczego największe banki komercyjne w Polsce tworzą wspólny system ochrony?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął dziś przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, którego działalność zostanie przeniesiona 3 października do wspólnego banku BFG i SOBK. Zarząd banku uległ rozwiązaniu, a kompetencje rady nadzorczej zostały zawieszone. Administratorem GNB został Paweł Małolepszy. Łączna kwota przeznaczona na ustabilizowanie sytuacji i pokrycie strat GNB banku to 10,34 mld zł.

Czytaj także: BFG: restrukturyzacja Getin Noble Banku nie powinna wpłynąć na wzrost składek banków >>>

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 48,37 mld zł na koniec 2021 r.

Źródło: ISBnews