Rekordowy grudzień kończy rekordowy rok. Statystyki systemów rozliczeniowych KIR

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kir.02.400x233W ostatnim miesiącu 2014 r. KIR rozliczył w systemie Elixir ponad 147 mln transakcji
o łącznej wartości przekraczającej 387 mld zł. W systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia w euro, przetworzonych zostało niespełna 1,5 mln transakcji o wartości blisko 8,9 mld euro. W statystykach przelewów natychmiastowych odnotowany został kolejny miesięczny rekord: banki uczestniczące w systemie Express Elixir przekazały do rozliczenia ponad 120 tys. transakcji, o wartości przewyższającej 523 mln zł.

W całym minionym roku w systemie Elixir  rozliczonych zostało przeszło 1,6 mld transakcji na kwotę 4 bln zł. To więcej niż w 2013 r., kiedy zrealizowano 1,5 mld przelewów o wartości ponad 3,8 bln zł. Największą dzienną liczbę komunikatów płatniczych, ponad 11,6 mln, KIR przetworzył 10 marca ub.r. Miniony rok przyniósł rekordowe wyniki również w pozostałych systemach KIR. Roczna liczba transakcji rozliczonych w systemie Euro Elixir, wzrosła w stosunku do r. 2013 o 3 mln – osiągając poziom 15,6 mln i wartość niespełna 89 mld euro, czyli o ponad 17 mld wyższą od  wcześniejszego wyniku. Najszybciej rosły statystyki transakcji realizowanych w systemie Express Elixir. W ubiegłym roku KIR rozliczył ponad 940 tys. przelewów natychmiastowych na kwotę niemal 4,3 mld zł. To oznacza, że na przestrzeni dwunastu miesięcy liczba takich transakcji zleconych w bankach wzrosła niemal trzykrotnie (z 330 tys. w 2013 r.), a ich wartość dwuipółkrotnie (z 1,8 mld zł w 2013 r.).

W grudniu br. w systemie Elixir przetworzonych zostało ponad 147 mln transakcji o wartości powyżej  387 mld zł. W porównaniu z rokiem ubiegłym, ich liczba wzrosła o 10 mln, a wartość o prawie 29 mld zł. Największą w ostatnim miesiącu ub.r. liczbę przelewów w systemie Elixir zrealizowano w poniedziałek, 15 grudnia. Tego dnia KIR rozliczył ponad 10,2 mln transakcji o wartości niemal 25,5 mld zł. Liczba transakcji przetworzonych w grudniu w systemie Euro Elixir sięgnęła niemal 1,5 mln o wartości obrotów blisko 8,9 mld euro. Porównując rok do roku, w grudniu 2014 r. wartość  transakcji wzrosła o prawie 1,8 mld euro (z 7,1 mld euro w 2013 r.), natomiast pod względem ilościowym odnotowano wzrost o ponad 300 tys. transakcji (z 1,2 mln przelewów w grudniu 2013 r.). Grudzień był kolejnym miesiącem konsekwentnego rozwoju systemu Express Elixir. W minionym miesiącu klienci banków zlecili przeszło 120 tys. przelewów natychmiastowych na kwotę ponad
523 mln zł. W stosunku do analogicznego miesiąca w 2013 r., liczba transakcji wzrosła trzykrotnie (z 38 tys.), a ich wartość ponad dwukrotnie (z 233 mln zł).

– Grudniowe rekordy odnotowane w statystykach systemów rozliczeniowych KIR to nie tylko efekt zwiększonych wydatków, związanych w przypadku firm i instytucji z zamknięciem roku,
a w przypadku osób prywatnych z przygotowaniami do świąt. Porównanie miesięcznych danych pokazuje, że wzrostowy trend jest stały – mówi Michał Szymański, wiceprezes Zarządu KIR. – Przy czym spodziewamy się, że szczególnie dynamiczny wzrost obserwowany dotychczas w systemie Express Elixir, w r. 2015 dalej się utrzyma. Będzie to wynikiem rosnącej dostępności systemu, zarówno w kontekście liczby uczestniczących banków, jak i oferowanego ich klientom modelu korzystania, który w kolejnych miesiącach zostanie rozszerzony o płatności mobilne typu P2P. Kluczowy wpływ na intensywność wzrostu transakcyjności będzie miała jednak polityka cenowa banków, bo im niższe dla klientów są opłaty za usługę tym większe obserwujemy zainteresowanie przelewami natychmiastowymi – dodaje M. Szymański.

Źródło: KIR