Rekordowe wyniki TUW PZUW

Rekordowe wyniki TUW PZUW
Fot. TUW PZUW
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych pobił własny rekord, zbierając w 2021 roku 796,5 mln zł składki. To o ponad jedną czwartą więcej niż przed rokiem. W piątym roku swojej działalności TUW PZUW przekroczył też liczbę 500 członków. Na koniec 2021 roku miał ich 518, o jedną piątą więcej niż rok wcześniej.

– W szybszym niż założone tempie zbliżamy się do strategicznego celu w postaci miliarda złotych składki rocznie, który wyznaczyliśmy sobie na 2024 rok. Zwiększa się też nasz udział w ogólnym wyniku Grupy PZU, do której należymy. To dowód na to, że nasz rozwój jest oparty na solidnych podstawach i daje obiecujące perspektywy – podkreśla prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Składka osiągnęła poziom o 163,3 mln zł wyższy niż przed rokiem

Zebrana w 2021 roku składka osiągnęła poziom o 163,3 mln zł wyższy niż przed rokiem i o 46,5 mln większy w stosunku do planu. Najszybciej rozwijał się segment ubezpieczeń zdrowotnych, w którym przypis składki wzrósł prawie trzykrotnie (o ponad 190 proc. rok do roku). To nowa i perspektywiczna dziedzina działalności TUW PZUW. Systematycznie i szybko, w zeszłym roku o 27,5 proc., rośnie też składka w ubezpieczeniach strategicznych podmiotów gospodarczych, które stanowią prawie 40 proc. członków TUW PZUW.

Wysoka rentowność i bezpieczeństwo kapitałowe

O wysokiej rentowności TUW PZUW świadczy wskaźnik mieszany (COR) na poziomie 89,5 proc., a o wysokim bezpieczeństwie kapitałowym – wskaźnik Wypłacalność II w wysokości 205 proc. (wobec 189 proc. przed rokiem). Potwierdzeniem silnej pozycji Towarzystwa jest utrzymanie w 2021 roku przez międzynarodową agencję S&P Global Ratings ratingu siły finansowej TUW PZUW na poziomie A-.

Osiągnięte wyniki pokazują, że radzimy sobie nawet w trudnych rynkowych okolicznościach, potrafimy odpowiadać na wyzwania rynku i oczekiwania klientów.

– Przykładem tego jest wprowadzona ostatnio „Polisa na biznes”, czyli ubezpieczenie ryzyka biznesowego dla franczyzobiorców. Ma dla nas historyczny wymiar, ponieważ ubezpieczając dotąd duże podmioty gospodarcze, otworzyliśmy się na te średnie i małe. Ma też aspekt społeczny, ponieważ jest odpowiedzią na wynikające z pandemii finansowe problemy drobnych przedsiębiorców, którzy dają zatrudnienie milionom Polaków i decydują o sile polskiej gospodarki – mówi prezes Kiliński.

Nowości wprowadzone w 2021 r.

Nowością są też wprowadzone w 2021 roku tzw. parasolowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla podmiotów medycznych. Polegają na obejmowaniu dodatkową ochroną grup szpitali, a nie tylko pojedynczych placówek. Zwiększają ich bezpieczeństwo, a jednocześnie minimalizują koszty.

– Jesteśmy doceniani przez rynek i przez własnych pracowników. W ankiecie przeprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego znaleźliśmy się w ścisłej czołówce najlepiej ocenianych przez brokerów towarzystw ubezpieczeniowych. W badaniach zaangażowania pracowników uzyskaliśmy rekordowy wynik: sięgnął 78 proc. i był o prawie dwie trzecie wyższy od średniej rynkowej – zaznacza prezes TUW PZUW.

Szybki przyrost składki i liczby ubezpieczonych

Jego zdaniem szybki przyrost składki i liczby ubezpieczonych, przy imponującym zaangażowaniu pracowników, to najlepszy prognostyk dla ogłoszonej w 2021 roku Strategii TUW PZUW na lata 2021-2024. – Zatytułowaliśmy ją „Więcej wspólnych korzyści”, ponieważ oddaje istotę ubezpieczeń wzajemnych – dodaje Rafał Kiliński.

Czytaj także: TUW PZUW wprowadza ubezpieczenia wzajemne dla MŚP >>>

Wzajemność w ubezpieczeniach polega na tym, że ubezpieczeni są jednocześnie członkami towarzystwa. Działa ono na ich rzecz, a nie dla zysku.

TUW PZUW ubezpiecza klientów korporacyjnych, w tym strategiczne podmioty gospodarcze, medyczne, samorządy i instytucje administracji publicznej, a także uczelnie i instytucje kościelne. Specjalizuje się w ubezpieczeniach majątkowych, odpowiedzialności cywilnej i zdrowotnych. Jest największym towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych w Polsce i jednym z najdynamiczniej rozwijających się na świecie.

Źródło: TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych / TUW PZUW