Rekordowe poparcie dla euro

Rekordowe poparcie dla euro
Strefa euro Fot. stock.adobe.com/santiago silver
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Akceptacja wspólnej waluty osiągnęła rekordowo wysoki poziom w strefie euro, zgodnie z najnowszym badaniem Eurobarometru, które opublikowała Komisja Europejska. Badanie wykazało, że 76 proc. respondentów z krajów strefy euro opowiada się za walutą, o 9 punktów więcej niż w 2014 r. Badanie pokazało generalnie silny wzrost pozytywnego postrzegania Unii przez jej obywateli - od gospodarki po stan demokracji.

Poparcie dla #euro w strefie euro stale rośnie: 76 proc. obywateli strefy euro jest za europejską unią gospodarczą i walutową z jedną walutą #Eurobarometr #StrefaEuro

Najnowsze badanie Eurobarometru przeprowadzono po wyborach europejskich, między 7 czerwca a 1 lipca 2019 r. we wszystkich 28 krajach UE i pięciu krajach kandydujących. Wśród głównych ustaleń znajduje się rekordowe poparcie dla euro i zmiany klimatu, które po imigracji staje się drugim najważniejszym problemem na szczeblu UE.

Poparcie dla euro w strefie euro stale rośnie

Poparcie dla euro w strefie euro stale rośnie: 76 proc. obywateli strefy euro jest za europejską unią gospodarczą i walutową z jedną walutą, euro (+1 od jesieni 2018 r., +8 od wiosny 2016). Jest to najwyższy punkt od wiosny 2004 r. Równolegle odsetek respondentów przeciwnych euro spada (18 proc., -2). W całej UE ponad sześciu na dziesięciu Europejczyków opowiada się za euro (62 proc.). To najwyższy wskaźnik od wiosny 2007 r., kiedy wyniósł 63 proc. Trzech na dziesięciu Europejczyków jest z kolei „przeciw” europejskiej unii gospodarczej i walutowej z jedną walutą, euro (30 proc., -2), najniższy poziom sprzeciwu od jesieni 2004 r.

Czytaj także:  Mniej zwolenników wprowadzenia euro wśród bankowców >>>

W 21 krajach większość respondentów opowiada się za „europejską unią gospodarczą i walutową z jedną wspólną walutą, euro”. Ta liczba zostaje niezmieniona od jesieni 2017 r. Najwyższy odsetek wsparcia odnotowano w Słowenii (88 proc.), Estonii i Portugalii (po 85 proc.), Finlandii i Irlandii (84 proc.), Luksemburgu, Hiszpanii i Belgii (wszystkie 82 proc.) i w Niemczech (81 proc.). Nadal dominujące wsparcie, choć mniej rozpowszechnione występuje na Węgrzech (57 proc.) i w Rumunii (59 proc.). W siedmiu krajach, wszystkie poza strefą euro, większość respondentów opowiada się przeciwko euro: Szwecja (68 proc.), Czechy i Dania (67 proc.), Wielka Brytania (60 proc.), Polska (55 proc.), Chorwacja (54 proc.) i Bułgaria (45 proc.). Od jesieni 2018 r. poparcie dla euro wzrosło w 13 państwach członkowskich, najbardziej w Portugalii (+8) i na Litwie (+7). Zmniejszyło się w dziesięciu krajach, w szczególności w Danii i Szwecji (po -4). Bez zmian w pięciu.

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP