Rekordowe osłabienie złotego nieco wyhamowało; interwencja NBP na rynku walutowym

Rekordowe osłabienie złotego nieco wyhamowało; interwencja NBP na rynku walutowym
Fot. PAP Biznes
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
We wtorek NBP dokonał interwencji walutowej poprzez sprzedaż pewnej ilości walut obcych za złote - poinformował po godz. 17 Narodowy Bank Polski. Oznacza to, że NBP próbował przeciwdziałać deprecjacji PLN. Godzinę wcześniej bank centralny werbalnie ostrzegł, że jest gotowy na takie interwencje.

W dniu dzisiejszym NBP dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote.

– napisano w komunikacie NBP.

Czytaj także: Złoty nerwowo reaguje na eskalację konfliktu w Ukrainie; frank szwajcarski najdroższy w historii, euro od początku 2009 r. >>>

„Obserwowana w ostatnich dniach deprecjacja złotego nie jest spójna z fundamentami polskiej gospodarki, ani też z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej NBP. NBP posiada adekwatny poziom rezerw walutowych oraz dysponuje odpowiednim zestawem instrumentów, aby przeciwdziałać negatywnym tendencjom na rynku finansowym i walutowym. NBP jest gotów w każdej chwili reagować na nadmierne wahania kursu złotego, które mogłyby zakłócić sprawne funkcjonowanie rynku walutowego, finansowego lub też negatywnie wpływać na stabilność finansową czy skuteczność realizowanej przez NBP polityki pieniężnej” – podał NBP we wcześniejszym komunikacie.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Narodowy Bank Polski poinformował także, że z uwagą analizuje sytuację w gospodarce i na rynkach finansowych, która pozostaje pod wpływem agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie.

„Niewielki udział eksportu towarów do Rosji i Ukrainy w polskim eksporcie jest czynnikiem, który będzie ograniczał negatywny wpływ tej sytuacji na polską gospodarkę. Negatywnie na gospodarkę europejską i polską oddziałuje natomiast wzrost cen surowców energetycznych. W świetle dostępnych informacji, pomimo negatywnego wpływu podwyższonej niepewności oraz wyższych cen surowców, wzrost gospodarczy w Polsce pozostanie wysoki” – ocenia NBP.

Werbalna interwencja RPP

Również we wtorek po południu na werbalną interwencję zdecydował się członek RPP Rafał Sura, który powiedział PAP Biznes, że aprecjacja PLN byłaby sojusznikiem w walce z inflacją i bank centralny, w ramach dostępnych środków, przewidzianych w ramach strategii polityki pieniężnej, będzie ten kierunek wspierać.

Wtorkowa sesja na rynku walutowym była bardzo dynamiczna. Złoty rozpoczął notowania z poziomu ok. 4,70/EUR i przez większą część sesji osłabiał się – aż do 4,8078 (ponad 2 proc.) po godz. 14.00, pierwszy raz od początku 2019 r. przekraczając poziom 4,80. Następnie w ciągu kilkudziesięciu minut, w okolicy pojawienia się wypowiedzi Sury, EUR/PLN szybko zszedł w okolice 4,72-4,73.

Po interwencji werbalnej NBP, która miała miejsce po godz. 16.00, polska waluta na chwilę umocniła się do 4,68/EUR, jednak potem znowu wróciła w okolice 4,74. Przy tym poziomie kursu skala deprecjacji złotego od początku agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego wynosi ok. 3,5 proc.

Najbliższe regularne posiedzenie RPP zaplanowano na 8 marca.

Źródło: PAP BIZNES