Rekomendacje na kryzysk – wrzesień 2010

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

ZASTRZEŻ, NIE STRACISZ!

W II kwartale 2010 r. udaremniono ponad 1720 prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się kradzionymi dokumentami tożsamości, na łączną kwotę ponad 71 mln zł. Rok wcześniej oszuści próbowali wyłudzić 76 mln - wynika z "Raportu o dokumentach infoDOK" przygotowanego przez ZBP.

Przykładowo w województwie mazowieckim średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń w II kwartale wyniosła 32,4 tys. zł (to najwyższy poziom w kraju), w warmińsko-mazurskim jest to ponad 30,5 tys. zł, najmniejszą średnią zanotowano w woj. lubelskim – około 8,5 tys. zł. – Kradzione dokumenty wykorzystywane są przeważnie do wyłudzenia kredytu, dokonania zakupu telefonu i innych transakcji lub zawłaszczenia pieniędzy, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat. Próby wyłudzenia często dotyczą bardzo poważnych sum – w II kwartale 2010 r. padła rekordowa kwota udaremnionej próby zaciągnięcia kredytu w wysokości aż 10 mln zł – mówi Grzegorz Kondek z ZBP, koordynujący prace Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE (System DZ).

System, w którym gromadzone są informacje o skradzionych i zagubionych dokumentach tożsamości chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Łącznie w Systemie DZ zgromadzono już 890 tys. dokumentów. Ta liczba systematycznie wzrasta. Kwartalnie zgłaszanych jest nawet 30 tys. nowych danych. Więcej na: www.dokumentyzastrzezone.pl.

GRUPA BPS ROZDAJE PREZENTY

Grupa BPS uruchomiła wielką loterię, której towarzyszą atrakcyjne spoty reklamowe w telewizji. Aby wygrać superprezent, trzeba posiadać konto w jednej z placówek zrzeszenia. Do wygrania nagrody za ponad 1 750 000 zł!

By wziąć udział w loterii, wystarczy od momentu założenia rachunku do stycznia 2011 r. mieć wpływy na rachunek w wysokości min. 500 zł miesięcznie. Grupa BPS prowadzi ponad 1379 tys. rachunków ROR. Pod względem ilości daje to 6. miejsce w kraju, niewiele za Bankiem ING, a przed takimi potentatami, jak Millennium, Euro Bank, Citibank, Getin czy BGŻ.

KARTA KIBICA SGB

Gospodarczy Bank Wielkopolski SA podpisał umowę z klubem piłkarskim KKS Lech o współpracy i wprowadzeniu unikatowej Karty Kibica. Karta oparta na technologii zbliżeniowej PayPass MasterCard oprócz standardowych funkcji płatniczych (także w internecie), może służyć do opłat stadionowych i miejskich. Karta będzie służyła jako karnet, dzięki niej kibic m.in. otworzy bramkę wejściową na stadion Lecha i opłaci drobne wydatki w punktach handlowo-usługowych, a wszystkie transakcje będą premiowane w ramach programu lojalnościowego. Projekt powstał we współpracy GBW, klubu KKS Lech oraz miasta Poznań. Karta ma być dystrybuowana wśród kibiców od rundy wiosennej rozgrywek ekstraklasy.

– Stolica Wielkopolski kojarzy się jednoznacznie z Lechem. Wcześniej byliśmy widoczni na stadionie przy okazji sponsorowania kilku meczów Kolejorza. Obecnie jesteśmy już partnerem biznesowym klubu, z czego jesteśmy dumni – podkreśla Ryszard Lorek, wiceprezes GBW S.A.

Przypomnijmy, że w rozgrywkach Ligi Europy w sezonie 2010/2011, mistrz Polski – Lech Poznań zmierzy się w dwumeczach z włoskim Juventusem Turyn, angielskim Manchesterem City i austriackim Salzburgiem. To oznacza, że jesienią na kibiców Kolejorza czekają niezwykle interesujące mecze i wielkie emocje!

Podpis pod zdjęcie

Umowa podpisana: od lewej – Arkadiusz Kasprzak, wiceprezes KKS Lech, Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i Ryszard Lorek, wiceprezes GBW SA.

WEHIKUŁ „HIPOTEK”

ZBP proponuje nowelizację ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu mieszkań. Niezbędne jest emitowanie przez banki uniwersalne listów zastawnych dla stabilnego długoterminowego finansowania, wykorzystanie banków hipotecznych jako wehikułów do emisji listów zastawnych opartych na portfelach innych banków, a także zapewnienie sekurytyzacji „zdrowych” aktywów bankowych w formule subpartycypacji.

Według ekspertów ZBP pożądane byłoby wprowadzenie obowiązkowego rachunku powierniczego dla inwestycji ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI