Rekomendacje na kryzysk: marzec 2012

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.03.2012.foto.56.b.250xMONETA JUBILATA

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu dwie monety upamiętniające 150-lecie bankowości spółdzielczej w Polsce - srebrną dziesięciozłotówkę oraz 2 złote ze stopu Nordic Gold. Na awersie srebrnej monety dziesięciozłotowej umieszczono wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz stylizowany fragment siedziby Banku Spółdzielczego w Brodnicy. Rewers przedstawia znaki pieniężne - banknoty i monety, a w półkolu łańcuch ludzi trzymających się za ręce.

Moneta srebrna została wybita w 40 tys. egzemplarzy, natomiast nakład monety ze stopu Nordic Gold to 700 tys. sztuk. Monety srebrne zostały sprzedane na aukcji w systemie Kolekcjoner, osiągając cenę 96 zł. Po tej cenie będą wkrótce dostępne w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji o aukcjach, w tym wizerunki i opis monet, znajdują się na stronie serwisu internetowego www.kolekcjoner.nbp.pl (w zakładce Aukcje) oraz na stronie www.NBP.pl (w zakładce Banknoty i monety) pod adresem: http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2012. html#02

INWESTUJ W ZŁOTO

Bank Spółdzielczy w Rymanowie we współpracy z Mennicą Wrocławską wprowadził do swojej oferty złoto inwestycyjne. Klienci mogą zakupić sztabki złota (renomowanych instytucji, takich jak Heraeus i Umicore), o najwyższej próbie czystości 999.9 wraz z certyfikatem autentyczności. Sztabki dostępne są w dziesięciu wariantach wagowych (o gramaturze 1 g, 5 g, 10 g, 20 g albo 1 uncja (31,1), 100 g, 250 g, 500 g, 1000 g). Inwestycja w złoto cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem klientów.

Bank Spółdzielczy w Rymanowie uruchomił kolejną już placówkę według standardów identyfikacji wizualnej Grupy BPS. Aktualnie prowadzi działalność operacyjną w 21 placówkach na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego. W związku z udostępnieniem klientom nowego oddziału bogata już oferta produktowa została wzbogacona o sprzedaż terminali płatniczych POS, jednostek funduszy inwestycyjnych, faktoringu i leasingu, ubezpieczeń majątkowych, komunikacyjnych i życiowych (przy współpracy PZU i Concordii), urządzeń do e-podpisu i certyfikatów KIR, a także usługi międzynarodowych przekazów pieniężnych MoneyGram. Na zdjęciu: Robert Pacek, prezes banku, podczas uroczystości otwarcia placówki w Rymanowie.

BRYLANT ŚWIECI W POPIELE

W ramach programu Firma Wiarygodna Finansowo od stycznia br. odbywa się cykl 16 seminariów dla sektora MŚP realizowany przez BIG InfoMonitor wspólnie z BIK i ZBP. Spotkania są prowadzone pod hasłem Brylant świeci i w popiele. Czy wiarygodność finansowa jest niezbędna do prowadzenia biznesu? W czasie dyskusji i prezentacji uczestnicy poznają różne sposoby budowania wizerunku firmy wiarygodnej finansowo oraz sprawdzania rzetelności płatniczej partnerów biznesowych. Do tej pory zarejestrowało się do udziału w seminariach ponad 700 przedsiębiorców z ośmiu województw. W lutym br. BIG InfoMonitor uruchomił unikalną na rynku aplikację na telefony komórkowe, która umożliwia mobilne sprawdzenie wiarygodność finansowej kontrahentów. W 2011 r. klienci BIG InfoMonitora pobrali aż 8 mln raportów o zaległym zadłużeniu konsumentów i firm.

MONITORING KREDYTÓW

Biuro Informacji Kredytowej udostępniło bankom w styczniu br. 1,8 mln raportów, tj. o 2,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Liczba raportów monitorujących wzrosła o 24,7 proc., podwoiła się ilość ocen scoringowych. Raporty monitujące dają bankom możliwość pozyskania informacji o własnych klientach, którzy posiadają w banku co najmniej jedno czynne zobowiązanie. Zapytania są składane w celu monitorowania stanu zobowiązań klienta także w innych bankach.

Do 2,58 mln wzrosła ilość ocen scoringowych klientów dokonanych przez BIK na wniosek banków (wzrost o 94,3 proc.). Scoring polega na porównaniu charakterystyki danego klienta z charakterystyką klientów, którzy już otrzymali kredyty. Im bardziej profil ten jest podobny do profilu klientów terminowo spłacających swoje zobowiązania w przeszłości, tym lepszą ocenę punktową otrzymuje, co zwiększa szanse na kredyt i atrakcyjność warunków jego uzyskania.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI