Redaktor Naczelny Nowoczesnego Banku Spółdzielczego: M-płatności. Auto z fotelem do tyłu – maj 2015

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2015.01.foto.003.150xKoncerny motoryzacyjne pracują na samochodem przyszłości, jeżdżącym bez udziału kierowcy. General Motors przygotował model auta, w którym wszyscy pasażerowie są zwróceni twarzami w kierunku tyłu i mogą grać w karty albo oglądać telewizję.

Grzegorz Krekora
redaktor naczelny

Motoryzacyjne konstrukcje są stale szpikowane elektroniką, która z założenia ma ułatwić prowadzenie auta, zapewnić nam komfort i bezpieczeństwo. Podobnie futurystyczny projekt jawi się w płatnościach mobilnych, nowe technologie pozwalają schować bank do smartfonu, aby korzystać z jego usług szybko, łatwo i wygodnie o każdej porze i z każdego miejsca na Ziemi. Telekomy oraz banki prowadzą globalną wojnę z gotówką, priorytetem jest komfort korzystania z usług, które do niedawna jeszcze były zarezerwowane dla kart płatniczych i komputerów stacjonarnych. Oprócz podstawowych funkcji informacyjnych (historia operacji, saldo rachunków), również klienci polskich banków uzyskali możliwość realizowania za pomocą komórki dowolnych płatności, transferów, zakładania lokat i zaciągania szybkich pożyczek.

BLIK – rodzimy system płatności mobilnych na numer telefonu bez użycia gotówki czy karty płatniczej obejmuje zasięgiem już ok. 60 proc. klientów krajowych instytucji finansowych. Użytkownicy mogą dokonywać płatności w sklepach, punktach usługowych, w internecie, wypłać gotówkę z bankomatów. Bank Pekao, pierwszy w kraju i wśród największych banków europejskich, uruchomił mobilne płatności telefonem w technologii HCE w terminalach z funkcją MasterCard PayPass. System umożliwia wykonywanie bezpiecznych płatności z wykorzystaniem komunikacji NFC, bez konieczności wiązania się z konkretnym operatorem komórkowym. Dane karty płatniczej nie są przechowywane na karcie SIM, nie trzeba fizycznie uruchamiać aplikacji, żeby zapłacić. Wystarczy odblokować telefon, zbliżyć go do terminala, tak jak kartę, i zatwierdzić transakcję w telefonie za pomocą numeru PIN.

 

Polacy entuzjastycznie przyjęli płatności zbliżeniowe, jesteśmy jednym z największych rynków na świecie pod względem wykorzystania tej innowacyjnej technologii. Visa Europe poinformowała, że będziemy jednym z pierwszych uczestników globalnej sieci mobilnych płatności osobistych (peer-to-peer, P2P). Dzięki usłudze Visa Direct banki będą w stanie szybko zaoferować klientom możliwość dokonywania bezpiecznych i łatwych transferów pieniędzy do 2 mld osób, z wykorzystaniem jedynie numeru telefonu lub numeru karty odbiorcy. Rozszerzona usługa zostanie udostępniona latem tego roku w 20 wersjach językowych, z obsługą wielu walut, co pozwoli na przekazywanie pieniędzy znajomym, przyjaciołom czy członkom rodziny w sposób łatwiejszy niż kiedykolwiek dotąd m.in. dzięki pośrednictwu sieci społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, WhatsApp czy Linkedin.

Spośród 36,1 kart płatniczych w obiegu na polskim rynku aż 71,3 proc. to karty mikroprocesorowe z funkcją zbliżeniową. W światowym rankingu płatności bezstykowych przed nami są już tylko Australijczycy, za dwa, trzy lata będziemy prawdziwym gigantem – w każdym sklepie akceptującym karty zapłacimy zbliżeniowo, ponieważ wszyscy agenci rozliczeniowi instalują już tylko najnowocześniejsze terminale, a do 31 grudnia 2016 r. mają obowiązek wymienić wszystkie starsze maszyny. Nie wierzycie? Zajrzyjcie do swoich kieszeni i torebek, zobaczcie, co tam trzymacie.