Redaktor Naczelny Nowoczesnego Banku Spóldzielczego: Jas, widły i… smartfon

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

krekora.grzegorz.01.100xPÓŁ MILIONA MŁODYCH POLAKÓW W PEŁNI SIŁ TWÓRCZYCH I ZAWODOWYCH PRACUJE W ANGLII, NOWE ZASTEPY MŁODYCH EMIGRANTÓW PAKUJA WALIZKI, WYJEZDZAJA DO NIEMIEC I INNYCH KRAJÓW UNIJNYCH, KTÓRE OTWIERAJA PRZED NAMI SWÓJ RYNEK PRACY.

Grzegorz Krekora
Redaktor Naczelny

Młodziez głosuje nogami: niczego mi sie nie oferuje, wyjezdzam. W kraju zostanie pomoc społeczna, zasiłki i… bezradnosc? Migracja dotknieta jest wies i małe gminy narazone na społeczne wykluczenie z uwagi na izolacje komunikacyjna, która skutkuje ograniczonym dopływem wiedzy. Remedium na to powinien byc dostep do infrastruktury teleinformatycznej. Czy internet na wsi to utopia? Nie. Utopia jest myslenie, ze wiedza dotrze na wies bez internetu.

Fundacja Wspomagania Wsi od kilku lat realizuje projekt e-Vita, w ramach którego w wielu gminach zbudowano juz nowoczesne sieci teleinformatyczne. W dolnoslaskich Stoszowicach modelowa infrastruktura (siec informatyczna oraz system telefonii IP) objeła 25 km kanalizacji swiatłowodowej, sieci LAN dla ponad dwudziestu obiektów samorzadowych, w tym urzedów i szkół. Mieszkancy uzyskali dostep do internetu droga radiowa. W pozostałych pieciu gminach – Białogard, Cekcyn, Mały Płock, Recz, Zelów – zrealizowano pilotazowe wdrozenie sieci, która połaczyła najwazniejsze urzedy i instytucje gminne. W jednej z gmin własciciele wiejskich sklepików zaoferowali swoje lokale na kawiarenki internetowe. Piecset osób uczestniczyło w bardziej zaawansowanych kursach dotyczacych elektronicznego handlu, tworzenia stron internetowych, grafi ki komputerowej. Do udziału w pierwszej edycji projektu zaproszono ok. 250 gmin wiejskich, wiejsko-miejskich i miejskich liczacych 15-20 tys. mieszkanców, aktualnie realizowanej w 27 gminach.

Program e-Vita to raptem kilka jaskółek, które nie czynia wiosny… Czy w przyszłosci wies zniknie? Odpowiedz brzmi: nie, ale… Wies nie bedzie wyłacznie synonimem produkcji rolnej, do wysokowydajnej produkcji rolnej potrzeba bardzo niewielu ludzi. W Stanach Zjednoczonych to jest 0,8 proc. społeczenstwa, w Polsce ponad 20 proc. Wies przyszłosci moze stac sie synonimem ludzi lubiacych bliski kontakt i harmonie z natura, a nie lubiacych zgiełku, zagrozen bezpieczenstwa, zanieczyszczenia srodowiska, anonimowosci i koniecznosci stania w korkach. Polska juz ucieka na wies. Jada tam mieszkac ludzie pracujacy zdalnie przez siec, naukowcy, artysci, projektanci, nauczyciele, konsultanci, programisci, ksiegowi. Przyjezdzaja tu mobilni pracownicy duzych fi rm i instytucji, którzy chca zyc zdrowo, pozostajac jednoczesnie w łacznosci z reszta swiata. Miec dostep do internetu, telewizji satelitarnej i kablowej.

To oni beda budowac nowoczesna wies, a nie człowiek z widłami. Do zawodu producenta zywnosci i… klienta banku spółdzielczego trzeba przygotowac dzieci obecnych rolników. Zwłaszcza ze na wsi nie ma takiej alternatywy jak w duzych miastach, gdzie banki stoja na kazdym rogu ulicy. To jest wyzwanie. Jas nie po to przychodzi na uniwersytet, aby wrócic do pracy, która wykonywał jego ojciec. Co nie znaczy, ze musi uciekac ze wsi.