Redaktor Naczelny Nowoczesnego Banku Spóldzielczego: CZY LECI Z NAMI PILOT?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

krekora.grzegorz.02.a.100xJANUSZ SZEWCZAK, GŁÓWNY EKONOMISTA SKOK O POGLADACH Z REGUŁY KRYTYCZNYCH WOBEC RZADU, GŁOSI PROGNOZY, KTÓRYCH... STRACH SIE BAC. OSTATNIO W TELEWIZJI "TRWAM" NICZYM DRATEWKA SMOKA WAWELSKIEGO NISZCZYŁ MINISTRA FINANSÓW, WIESZCZAC KATASTROFICZNE SKUTKI RZADOWEJ REFORMY OFE.

Grzegorz Krekora
Redaktor Naczelny

Zdaniem Szewczaka najwyzszy czas nie dyskutowac i eksperymentowac, tylko zrobic na nowo reforme emerytalna. Nie ma systemów rynkowych, gdzie sprawdza sie przymusowosc – panszczyzna. Pomysł jest wiec nastepujacy: w miejsce ZUS trzeba utworzyc panstwowy bank emerytalny, który bedzie zarzadzał składkami przyszłych emerytur. OFE jest jak kartel – mówi Szewczak – a dla monopolu nie ma konkurencji. Kazdy przyszły emeryt powinien sobie wiec wybrac, czy woli, aby jego pieniadze były inwestowane przez zagraniczne prywatne OFE, czy przez panstwowy polski bank, który mógłby je lokowac w złoto, akcje, obligacje, surowce, a nawet w produkty zywnosciowe. Bank emerytalny, kupujac akcje na giełdzie, stopniowo odzyskiwałby nasze rodowe srebra, czyli instytucje fi nansowe, które pochopnie utracilismy w ramach prywatyzacji.

ZUS i budzet panstwa sa w opłakanym stanie. W 2012 r. moze sie okazac, ze 11 mld zł „zaoszczedzonych”, czyli wyjetych z OFE, nie rozwiazuje zadnego problemu. Pamietajmy – ostrzega Szewczak – ze Argentyna dziesiec lat temu zbankrutowała, majac „zaledwie” 100 mld dolarów zadłuzenia. My aktualnie mamy dług w wysokosci 260 mld dolarów. Gospodarstwa domowe zaciagneły zobowiazania na 500 mld zł, około 60 mld zł to juz kredyty zagrozone i przeterminowane.

Przez ostatnie lata nasz dobrobyt i rozwój były… na kredyt. Co piata rodzina jest zadłuzona po uszy. Około 500 tys. Polaków zaciagneło kredyty hipoteczne w walutach zagranicznych, głównie we frankach, nie na rok, dwa, lecz na 25 badz 30 lat. Stopy procentowe w Szwajcarii nie musza byc bardzo niskie przez tak długi czas. W 2010 r. rzad tego kraju dokonał interwencji walutowej, wydał 21 mld franków, aby osłabic swoja walute. Uznał, ze jest to priorytet dla przedsiebiorców i dla eksportu, rzucił na rynek gigantyczne pieniadze i… przegrał ze swiatowa spekulacja.

Ekonomista SKOK uwaza, ze próg długu 55 proc. PKB liczony według standardów Unii Europejskiej został juz dawno przekroczony, a minister fi – nansów dokonuje jedynie cudów ksiegowych w liczeniu zadłuzenia, głównie poprzez wyrzucanie wydatków poza budzet, np. na inwestycje drogowe, zabieranie srodków z funduszu rezerwy demografi cznej, nieuwzglednianie dziesiatków miliardów złotych na poreczenia i gwarancje. Przez 20 lat odbywała sie prywatyzacja gospodarki, i co? – pyta Szewczak. Czy mniejsze sa nasze zobowiazania zagraniczne? Prof. Balcerowicz uruchomił licznik zadłuzenia publicznego, ale zapomniał zaznaczyc, ile tych zer jest jego „dorobkiem”. Stoimy przed niesłychanie powaznym niebezpieczenstwem bankructwa gospodarki i dramatycznych problemów podobnych do tych, które stały sie udziałem Greków czy Wegrów. Sprzedalismy 80 proc. wartosciowego majatku za raptem 140 mld zł. Tyle zarobilismy „na wyprzedazy” i mamy aktualnie blisko 800 mln zł długu. Co jeszcze mozna sprzedac? Zostały lasy i ziemia…