Redaktor Naczelny Nowoczesnego Banku Spóldzielczego: Alt und doof stary i głupi

Redaktor Naczelny Nowoczesnego Banku Spóldzielczego: Alt und doof stary i głupi
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank w Niemczech naciągnął 40 tys. Klientów na ryzykowne papiery Lehman Brothers o wartości 750 mln euro. Doradcy wciskali je tym, przy których nazwiskach był dopisek: AD, skrót od "alt und doof ", czyli "stary i głupi".

Grzegorz Krekora
Redaktor Naczelny

Z raportu „Wykluczenie osób starszych na rynku bankowym” przygotowanego przez Uniwersytet Jagielloński wynika, że także w Polsce osoby starsze po 50. roku życia są często traktowane przez banki jak klienci gorsi i głupsi.

Rzecznik Praw Obywatelskich odbiera co roku około 400 skarg dotyczących dyskryminacji seniorów przez banki. Do Federacji Konsumentów w 2011 r. napłynęło 130 tys. zażaleń, jedna czwarta dotyczyła usług finansowych, w tym 40 proc. pochodziło od osób starszych. Banki często proponują im usługi, których oni nie oczekują, umowy i regulaminy są pisane językiem dla nich niezrozumiałym, w dodatku zbyt drobnym drukiem. Mimo zarzutów o dyskryminacje, banki wciąż stosują ograniczenia wiekowe, na przykład w decyzjach o przyznaniu karty kredytowej czy założeniu lokaty z polisa na życie.