Redaktor Naczelny Miesięcznika Bank: Czy nastąpi spadek zysków?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2013.03.foto.006.150xUbiegły rok był dla sektora bankowego wyjątkowo udany, gdyż przyniósł 16,21 mld zł zysku, dzięki odsetkom, opłatom i prowizjom.

Stanisław Brzeg-Wieluński
Redaktor Naczelny

Ale w roku 2013 będzie znacznie trudniej – dynamika wzrostu gospodarczego I kwartału 2013 r. sięgnie największego w skali roku dna. Dopiero druga połowa roku – jak twierdzi resort finansów – daje szanse na roczny wzrost PKB do poziomu: 1,2-1,6 proc. (w ustawie budżetowej zapisano 2,2 proc.).

Obniżanie stóp procentowych, które w intencjach RPP ma pobudzić wewnętrzną konsumpcję oraz zachęcić przedsiębiorców do brania kredytów – na razie niewiele pomogło. Eksperci PKO BP uważają na podstawie wewnętrznych analiz, że banki muszą liczyć się z poziomem zysków niższym nawet o 10 proc.

– Przełożyłoby się to na rentowność rzędu 14-14,5 mld zł w wyniku całego sektora – stwierdził Jakub Papierski, członek zarządu PKO BP podczas konferencji Wyzwania branży finansowej 2013. No cóż – wymogi regulacyjne UE, danina banków na fundusz stabilizacyjny w BFG, rosnące bezrobocie oraz lęk Polaków przed braniem coraz trudniej dostępnych kredytów – to chyba zbyt wiele dla sektora gospodarki, który przez cztery lata skutecznie bronił nas przed globalnym kryzysem.