Redakcja kwartalnika Finansowanie Nieruchomości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na pozór, na rynku nieruchomości mamy do czynienia ze stabilizacją i błogim spokojem. Deweloperzy realizują zaplanowane inwestycje, banki oferują kredyty, na które jest dość zrównoważony, choć nie nadmierny popyt, ceny nieruchomości też się jakoś gwałtownie nie zmieniają. Przyszedł czas na analizy i refleksje.

Bożenna Chlabicz
Redaktor Naczelna

Niewątpliwie warto ten moment wyciszenia wykorzystać na zastanowienie się nad perspektywami. Jednym z obszarów ważnych zarówno dla środowiska bankowego, jak i dla klientów – indywidualnych i instytucjonalnych – jest kwestia zarządzania ryzykiem. Głośno jest o nim, gdy dochodzi do kryzysów. A najlepszy czas na tworzenie systemów i koncepcji z tym związanych jest, jak się wydaje, właśnie teraz, gdy można rozważać różne koncepcje w ciszy. Polecam Państwa uwadze artykuł „Kierunki ewolucji zarządzania ryzykiem kredytowym” poświęcony tym zagadnieniom.

Inną, jakże istotną sprawą, są skutki braku możliwości spłaty kredytu np. mieszkaniowego. Często słyszymy, że w sytuacji ostatecznej najlepszym rozwiązaniem jest oddanie bankowi kluczy do mieszkania, ponoć powszechnie stosowane w USA. Czy rzeczywiście jest to dobry sposób, by pozbyć się kłopotu? Publikujemy w tym numerze „FN” artykuł pt. „Czy oddanie kluczy do nieruchomości w przypadku braku możliwości spłaty kredytu hipotecznego zwalnia kredytobiorcę z długu?”. Polecam.

Jestem przekonana, że naszych Czytelników zainteresuje rozmowa z prof. dr hab. Elżbietą Mączyńską, która miała dotyczyć finansowania nieruchomości, a jest o… ludziach, jakości życia, poezji i jeszcze kilku naprawdę istotnych sprawach.

Pozostałe artykuły też mają swoją dramaturgię. Szukamy odpowiedzi na pytanie, czym dzisiaj jest mieszkanie, jakie są skutki działania tzw. ustawy o ziemi, jakie są czeskie standardy i co oznacza najem społeczny.

Zachęcając do lektury kwartalnika, nie mogę pominąć istotnego także dla naszej redakcji jubileuszu. Nasz wydawca, Centrum Prawa Bankowego i Informacji Związku Banków Polskich, obchodzi 25-lecie. Gratulujemy osiągnięć i konsekwencji w realizacji kolejnych ambitnych, nowatorskich inicjatyw służących rozwojowi sektora bankowego. Ćwierćwiecze świętuje też Warszawski Instytut Bankowości i „Miesięcznik Finansowy BANK”, które również w pełni zasługują na słowa uznania.

Polecam lekturę „Finansowania Nieruchomości”.