Raport: wysokie ceny gazu zostaną z nami na dłużej

Raport: wysokie ceny gazu zostaną z nami na dłużej
Fot. stock.adobe.com/Comugnero Silvana
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wysoka cena gazu ziemnego będzie miała charakter trwały, co powinno skłonić do weryfikacji rządowych planów wielkiej rozbudowy infrastruktury gazowej w Polsce do 2030 roku, wynika z raportu GreenING Monitor.

Wydaje się, że wysoka cena gazu pozostanie z nami na dłużej, co powinno skłonić do weryfikacji rządowych planów wielkiej rozbudowy infrastruktury gazowej w Polsce do 2030.

„Tym bardziej, że o finansowanie inwestycji gazowych będzie coraz trudniej. Zarówno publiczne jak i prywatne. W takich warunkach czas na przyśpieszenie inwestycji w efektywność energetyczną i zeroemisyjną energię – OZE i atom” – czytamy w raporcie.

„Wysokie ceny gazu można wiązać z trwałym uzależnieniem UE od dostaw z Rosji”

W ocenie autorów raportu, wysokie ceny gazu można wiązać z trwałym uzależnieniem UE od dostaw z Rosji. Wykorzystanie gazu jako instrumentu polityki zagranicznej Rosji w stosunku do krajów UE czy Ukrainy wpłynęło na podbicie cen w IV kwartale 2021 r. i gwałtowne wahania cen kontraktów terminowych. W połowie grudnia cena gazu w kontraktach terminowych z dostawą za 1 miesiąc przebiła 180 euro za MWh, podczas gdy w poprzednich kilku miesiącach kształtowała się w okolicach 100 euro, a średnia 5-letnia do połowy 2021 wynosiła niespełna 17 euro.

Na początku 2022 roku cena mocno spadła pod wpływem ciepłej pogody. Można oczekiwać korekty cen gazu na wiosnę, ale trudno spodziewać się powrotu do cen z początku 2021, zaznaczono.

Czytaj także: Ceny gazu na wysokim poziomie w 2022 roku i w latach następnych >>>

Autorzy raportu zwracają uwagę, że przepływy surowca gazociągiem Jamał w IV kw. wyraźnie odbiegały od poziomu dostaw w 2020 roku. Fizyczne przepływy gazu netto w punkcie Mallnow na granicy polsko-niemieckiej (ze wschodu na zachód) były ponad 5-krotnie niższe niż rok wcześniej. W 2 półroczu 2021 r. spadek był około 2-krotny, a w całym 2021 roku średnio o 14% niższy niż rok wcześniej.

W obliczu narastających napięć w Europie Wschodniej, w tym m.in. na Ukrainie, trudno liczyć na spadek i stabilizację cen gazu ziemnego w Europie.

„Rosyjski gaz stanowi ok. 1/2 importu tego surowca do UE. […] Można oczekiwać, że eksplozja cen gazu i oczekiwana trwała zmiana cen względnych gazu w stosunku do innych paliw kopalnych czy OZE, wpłynie na jego zastępowanie innymi źródłami energii i zachęci do inwestycji w efektywność energetyczną” – czytamy dalej.

Źródło: ISBnews