Raport Specjalny – płatności cyfrowe 2017: Od banku tradycyjnego do innowacyjnego

Raport Specjalny – płatności cyfrowe 2017: Od banku tradycyjnego do innowacyjnego
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dynamiczny rozwój technologii zmienia aktywność i sposób działania instytucji finansowych. Banki spółdzielcze, po trosze z racji półtorawiekowej historii, do niedawna uważane były za wyłącznie tradycyjne. Dziś nie tylko nadążają za komercyjną konkurencją, ale w zastosowaniu niektórych rozwiązań technologicznych wręcz ją prześcigają.

Sabina Załupska, Zofia Szewczyk

I nic dziwnego – zmienia się rola banków i funkcjonowanie systemu finansowego, pieniądz zaś nieustannie ewoluuje (obecnie najczęściej jest elektroniczny/wirtualny). Banki spółdzielcze na nowo odnajdują zatem swoje miejsce w sektorze. A wzrost konkurencyjności na rynku usług bankowych zmusza je do poszukiwania rozwiązań służących umacnianiu pozycji rynkowej.

Głównym środkiem komunikacji stał się dziś internet i w znaczący sposób wpływa na kształtowanie się relacji między bankiem a klientami. Istotnym elementem konkurencyjności jest także wizerunek instytucji finansowej – jako nowoczesnej i odpowiadającej na potrzeby współczesnego konsumenta. Buduje się go za pomocą wielu elementów. Bardzo przydatna jest nowoczesna technologia informatyczna, pozwalająca na wdrażanie innowacyjnych usług dla klientów banku.

Bankowość mobilna daje przewagę

Banki spółdzielcze, mimo że są najstarszymi instytucjami finansowymi w kraju, są prawdziwymi liderami we wdrażaniu najnowocześniejszych rozwiązań i technologii. Poniekąd i z tej przyczyny klienci Banku Spółdzielczego w Limanowej mogą korzystać od niedawna z nowej wersji bankowości elektronicznej – eBankNet. To niezwykle wygodne narzędzie do zarządzania osobistymi bądź firmowymi finansami i realizacji operacji bankowych. Na dodatek można korzystać z niego komfortowo, gdyż automatycznie dopasowuje się do urządzenia, z którego klient korzysta.

Wprowadzona w grudniu 2016 r. nowa bankowość elektroniczna eBankNet (dostępna pod adresem https://e.bs.limanowa.pl/eba28/) zmieniła całkowicie interface na układ tzw. kafelkowy. Zmodyfikowano nie tylko szatę graficzną, ale i funkcjonalność, która znacznie ułatwia dokonywanie rozliczeń oraz zarządzanie systemem przez klienta. Bank położył nacisk na komfort i prostotę obsługi. Najczęściej wykorzystywane funkcje ułożone są intuicyjnie i dostępne są przy niewielkiej liczbie kliknięć. Informacje w systemie eBankNet prezentowane są w sposób przejrzysty i estetyczny, aby klient nie tracił czasu na ich poszukiwanie i zagłębianie się w kolejne poziomy menu. Dla użytkowników bowiem coraz istotniejsza jest funkcjonalność i użyteczność serwisów bankowych, a przede wszystkim stron transakcyjnych banków.

Sabina Załupska
Kierownik Zespołu Koordynacji Działalności Handlowej Banku Spółdzielczego w Limanowej. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Związana z bankowością spółdzielczą od 17 lat.

Nowa bankowość eBankNet, to nie jedyna nowość, bowiem równolegle wprowadzona została w banku bankowość mobilna oparta na technologii RWD (Responsive Web Design). Jej podstawową zaletą jest uniwersalność, gdyż sprawdza się niezależnie od rozmiaru urządzenia, na którym je wyświetlamy. Bankowość mobilna nie wymaga pobierania żadnych aplikacji, ponieważ stosowana technologia RWD sprawia, że strony responsywne automatycznie dostosowują się do wielkości ekranu wyświetlacza, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI