Raport Specjalny Horyzonty Bankowości 2017: Dlaczego banki i domy maklerskie już teraz powinny skupić się nad dyrektywą MiFID2?

Raport Specjalny Horyzonty Bankowości 2017: Dlaczego banki i domy maklerskie już teraz powinny skupić się nad dyrektywą MiFID2?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prace banku nad MiFID2/MiFIR – nowym zestawem przepisów unijnych zapewniających ochronę inwestorów, ład korporacyjny i przejrzystość rynkową – muszą nabrać tempa. Raportowanie do regulatora zdarzeń na papierach wartościowych i transakcjach pochodnych będzie się bowiem odbywać w nowy sposób w stosunku do MiFID1 i obejmie m.in. dostarczanie informacji dotychczas nie gromadzonych (np. decision maker) oraz o innej charakterystyce niż np. w EMIR, czy wykorzystanie nowego formatu technicznego danych.

Cezary Gocłowski

Key Account Manager
Risco Software

Wchodzące zmiany dotyczą działalności maklerskiej i bankowej, co przełoży się też na modyfikacje w systemach IT, z których korzystają departamenty treasury, custody oraz biura/domy maklerskie. By zdążyć z przygotowaniem i wdrożeniem rozwiązań na czas (styczeń 2018 r.) trzeba zdać sobie sprawę, że objętość treści regulacji jest siedmiokrotnie większa w porównaniu do MiFID1.

 

Raportowany zakres danych będzie kilkunastokrotnie zwiększony (więcej typów transakcji, skomplikowane wyjątki, różne rodzaje kontraktów dedykowanych różnym podmiotom, możliwość raportowania za stroną trzecią, zwiększenie liczby pól, zdarzenia około transakcyjne, inny format danych). Dobrym przykładem są – dotąd nieraportowane – transakcje IRS, choć tylko niektóre zdarzenia z nimi związane będą przekazywane do Komisji Nadzoru Finansowego.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI