Raport Specjalny Horyzonty Bankowości 2017: Czynnik kulturowy ma wpływ na zarządzanie bankiem

Raport Specjalny Horyzonty Bankowości 2017: Czynnik kulturowy ma wpływ na zarządzanie bankiem
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z dr. Lechem Kurklińskim, dyrektorem Ośrodka Badań i Analiz Systemu Finansowego Alterum, rozmawiali Przemysław Barbrich i Jan Osiecki.

Kiedy coś takiej jak „czynnik kultury” zaczęło być dostrzegane w polskim systemie bankowym? Czy kryzys finansowy spowodował, że zaczęliśmy przyglądać się jego wpływowi na podejmowanie decyzji przez menedżerów?

– Kryzys finansowy był silnym akceleratorem, impulsem, który spowodował że na całym świecie czynniki kulturowe zostały wzięte pod uwagę przy próbie wyjaśnienia tego, jak doszło do tej sytuacji

Co to znaczy?

– Zaczęto analizować to, jak elementy kulturowe wpływają na funkcjonowanie banków – zarówno po stronie zarządów, pracowników, ale także i klientów. Te badania zaczęto prowadzić również w Polsce.

I jakie są wnioski dotyczące menedżerów? Czy w podejściu do ryzyka ma znaczenie kultura, z której wywodzi się dana osoba?

– Tak, istnieje wyraźny związek między miejscem urodzenia i wychowania a skłonnością np. do ryzyka. Najbardziej znane badania prowadzi prof. Geert Hofstede. Jednym ze spraw, która go zainteresowała, był tak zwany wskaźnik unikania niepewności. I okazało się, że podejścia do tej kwestii różnią się w zależności od nacji.

Co cechuje, nas Polaków?

– Wyraźnie odstajemy od krajów, w których współczynnik unikania niepewności jest bardzo wysoki.

Lubimy ryzyko?

– Tak, mamy skłonność do ryzykanctwa.

Co to oznacza dla sektora bankowego?

– Mówiąc najprościej, tam gdzie mamy do czynienia z dominującym kapitałem polskim generalnie poziom ryzyka jest wyższy niż w przypadku banków zarządzanych przez inwestorów zagranicznych. Oni mają mniejszą ochotę ryzykować.

SKOK-i upadają, bo rządzą nimi polscy menedżerowie?

– Bez dokładnej analizy to może być zbyt daleko idące uproszczenie, ale rzeczywiście zapewne może być to spowodowane i tym.

Skąd to umiłowanie do ryzyka wśród polskich szefów?

– Po pierwsze, wydaje się im, że dobrze znają lokalne uwarunkowania i mogą posunąć się o wiele dalej niż ich zagraniczni koledzy działający w Polsce. Ekspaci są ostrożniejsi, ponieważ uważają że przyjmowany margines błędu powinien być nawet większy, niż podpowiada instynkt. Można to porównać do jazdy samochodem. Polak ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI