Raport specjalny: FATCA w Klubie Bankowca

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

FATCA nadchodzi nieuchronnie niczym bankowe Nemezis, budząc wiele kontrowersji dotyczących nie tylko samej współpracy polskich banków z amerykańskim fiskusem. Nieprzypadkowo 6 września 2012 r. w stołecznym Klubie Bankowca odbyła się konferencja "Prawno-podatkowe aspekty implementacji FATCA", zorganizowana przez Związek Banków Polskich.

Krzysztof Maciejewski

Wydarzenie zgromadziło ponad 120 przedstawicieli banków, Ministerstwa Finansów (Departamentu Polityki Podatkowej i Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego) oraz Komisji Nadzoru Finansowego. Konferencję otworzył wiceprezes Związku Banków Polskich, mecenas Jerzy Bańka. Całe spotkanie poprowadził dr Tadeusz Białek, dyrektor Zespołu Prawno-Legislacyjnego Związku Banków Polskich.” ]

– Pamiętamy, jakim szokiem jeszcze kilkanaście tygodni temu była nowina o FATCA. Nasze banki dowiadywały się szczegółów głównie za pośrednictwem swoich spółek matek – przypomniał Jerzy Bańka. – Wiemy też, jak trudne wyzwania wiążą się z implementacją tych przepisów. Dlatego też cieszymy się, że możemy wnieść jakiś wkład do ogólnej dyskusji.

Nasze banki dowiadywały się szczegółów głównie za pośrednictwem swoich spółek matek. KE nie uzyskała mandatu i może jedynie wspierać działania europejskich regulatorów.

– Z naszych informacji wynika, że trwają właśnie prace koncepcyjne w Ministerstwie Finansów – dodał Tadeusz Białek. – Nie wiadomo jednak, jak sprawa rozwinie się za oceanem, gdzie kilku senatorów złożyło w tej sprawie interpelację. Obawiają się, że w przypadku obowiązywania tzw. zasady wzajemności, dane o amerykańskich podatnikach będą swobodnie krążyć po świecie. Dyrektor Zespołu Prawno-Legislacyjnego ZBP przypomniał, że Komisja Europejska nie popisała się w trakcie negocjacji. – KE nie uzyskała mandatu i może jedynie wspierać działania europejskich regulatorów – mówił.

Kolejni goście poruszali różne aspekty związane z implementacją nowych przepisów. Warto zwrócić uwagę, że banki są na różnych etapach tego procesu. Niektóre są mocno zaangażowane, a inne jeszcze nawet się tematem nie zajęły, choć znajdują się pod silną presją inwestorów zagranicznych.

Tematy wykładów w sposób kompleksowy ujmowały kwestię FATCA oraz licznych wątpliwości z nią związanych. Poruszane zagadnienia dotyczyły m.in. identyfikacji w świetle regulacji FATCA, raportowania w kontekście tajemnicy bankowej i ochrony danych osobowych, a wreszcie modelowego porozumienia międzyrządowego w sprawie implementacji FATCA.

Banki w kłopocie

– Rychłe wejście w życie tej regulacji w Polsce wydaje się nieuniknione. Właśnie rozstrzyga się kwestia, w jaki sposób nastąpi implementacja tej regulacji. Należy podkreślić, że w przypadku gdyby wdrożenie nastąpiło na podstawie zawartej przez stronę amerykańską i polską umowy międzyrządowej bazującej na projekcie przedstawionym przez stronę amerykańską (tzw. IGA), zakres i rodzaj obowiązków nałożonych na instytucje finansowe byłby znacznie złagodzony w porównaniu do pierwotnych postanowień regulacji FATCA – zauważył Łukasz Czujko, Managing Associate w Kancelarii Prawniczej Deloitte Legal.

Celem ustawy jest przeciwdziałanie ukrywaniu dochodów przez amerykańskich podatników. Banki i inne zobowiązane podmioty mają przeprowadzać szczegółowo określone przez FATCA czyn- ności zmierzające do zidentyfikowania tzw. U.S. Persons.

Magdalena Bartosik, radca prawny z Allen & Overy, A. Pędzich sp. k., podkreśliła, że wdrożenie wymogów FATCA przez polskie instytucje finansowe wymaga dokonania ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI