Raport Specjalny: Bankowe portfele wierzytelności

Raport Specjalny: Bankowe portfele wierzytelności
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z każdej złotówki wierzytelności nieregularnych, przekazanych przez banki do obsługi wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym, udaje się odzyskać niespełna 20 groszy. Znacznie lepiej prezentuje się skuteczność windykacji zaległości względem instytucji pożyczkowych, gdzie poziom odzysku kształtuje się na poziomie 30%. „Niskokwotowe zobowiązania są łatwiejsze do odzyskania, szczególnie w okresie dobrej koniunktury i najniższego w historii bezrobocia” – twierdzą analitycy Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, organizacji zrzeszającej około 80% podmiotów z branży zarządzania wierzytelnościami.

Dochodzenie przeterminowanych należności przez firmy windykacyjne w imieniu instytucji finansowych to relatywnie nieduża część polskiego rynku wierzytelności. Według danych KPF za III kw. ub.r., członkowie tej organizacji obsługiwali zlecenia sektora bankowego na łączną kwotę 2,8 mld zł. Oznacza to niespełna trzyprocentowy udział w rynku, którego łączna wartość szacowana jest przez Główny Urząd Statystyczny na przeszło 90 mld zł, a największy udział mają w nim fundusze sekurytyzacyjne. Nie należy jednak zapominać, iż aktywa pochodzenia bankowego znajdują się także w posiadaniu owych funduszy. Według danych przedstawionych przez Grupę BEST, w latach 2012–2017 sektor finansowy sprzedał portfele kredytowe o łącznej wartości nominalnej 51,7 mld zł, a kwota uzyskana z transakcji wahała się od 9% wartości nominalnej w roku 2013 do rekordowych 17% dwa lata później. Cechą charakterystyczną wierzytelności bankowych jest również ich relatywnie wysoka średnia wartość jednostkowa. „Obecnie jest ona szacowana na 9,7 tys. zł, podczas gdy wartość średnia w całym portfelu nieznacznie przekracza 6 tys.” – przypominają eksperci Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Kryzys niekoniecznie korzystny dla branży

W jakim kierunku będzie zmierzać rynek wierzytelnoś...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK