Raport Nordei: emerytura po polsku

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nordea.01.250x56W ramach cyklicznie organizowanego badania "Barometr Nordea", Nordea PTE zapytała Polaków o wyobrażenia i oczekiwania dotyczące życia na emeryturze. Z uzyskanych informacji wynika, że nie Polacy nie spodziewają się wysokich świadczeń w przyszłości, w związku z czym będą prowadzić raczej skromne życie, skoncentrowane na rodzinie i znajomych.

Blisko połowa (42 proc.) Polaków spodziewa się świadczeń emerytalnych na poziomie niższym niż połowa średniej krajowej. Tylko 9 proc. ankietowanych było przekonanych, że wyniesie ono więcej niż średnie wynagrodzenie.

W większości (61 proc.) nie planujemy zmiany miejsca zamieszkania na emeryturze. Emerytalne plany Polaków nie przewidują także częstych podróży i wyjazdów. Jeżeli już zdecydujemy się na wakacje i wczasy, to spędzimy je w Polsce (28 proc.). Polacy sceptycznie wypowiadają się także o możliwości prowadzenia życia kulturalnego. Zdaniem co czwartego ankietowanego, wyjście do kina czy teatru będzie możliwe raz w roku lub rzadziej. Mimo oczekiwania skromnych świadczeń, 61 proc. Polaków chce posiadać przynajmniej jeden samochód w gospodarstwie domowym.

Mimo, że odsetek oszczędzających z myślą o przyszłości utrzymuje się na bardzo niskim poziomie (18 proc.), to nasze oczekiwania odnośnie życia na emeryturze są dość optymistyczne.

Źródło: PIU