Raport niemieckiego Federalnego Instytutu ds. Oceny Ryzyka (BfR) o produktach dostarczających nikotynę

Raport niemieckiego Federalnego Instytutu ds. Oceny Ryzyka (BfR) o produktach dostarczających nikotynę
Fot. stock.adobe.com / ivanmateev
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przejście z papierosów na wolne od tytoniu woreczki nikotynowe może prowadzić do zmniejszenia ryzyka dla zdrowia palaczy, wynika z niedawno opublikowanego raportu niemieckiego Federalnego Instytutu ds. Oceny Ryzyka (BfR) pt. „Ocena wpływu na zdrowie woreczków z nikotyną”.

Celem raportu BfR było określenie ryzyka dla konsumentów, wynikającego z korzystania z doustnych woreczków nikotynowych w porównaniu z innymi produktami dostarczającymi nikotynę.

Biorąc pod uwagę parametry przyjęte do oceny ryzyka, ryzyko zachorowania na raka w wyniku używania woreczków nikotynowych jest poniżej nieistotnego poziomu ryzyka w zakresie ekspozycji na NNN (N’ -nitrozonornikotyna) i 4-(Methylnitrosamino)-1-(3-pyridyl)-1-butanone (NNK), należących do najważniejszych tzw. nitrozoamin tytoniowych, powstających w liściach tytoniu z azotynów i amin w procesie fermentacji i mających udowodnione działanie rakotwórcze.

Czytaj także: Postanowienia noworoczne. Jak zerwać z paleniem?

Ryzyko porównywalne ze stosowaniem nikotynowej terapii zastępczej

Według autorów raportu ryzyko wynikające z używania woreczków jest porównywalne z ryzykiem związanym z korzystaniem z produktów tzw. nikotynowej terapii zastępczej (czyli np. gum do żucia, czy plastrów antynikotynowych). 

Jednak, jak twierdzą niemieccy eksperci, produkty nikotynowej terapii zastępczej używane są najczęściej przez krótki czas jako środek zmierzający do rzucenia palenia, podczas gdy woreczki są traktowane raczej jako stały zamiennik innych wyrobów tytoniowych.

Autorzy raportu dodają też, że przy przyjętych założeniach uwzględniających inne składniki rakotwórcze oprócz nitrozoamin dla saszetek nikotynowych, obliczone całkowite ryzyko zachorowania na raka szacuje się na 2‒7 wielkości mniejsze w porównaniu ze spożyciem tabaki i 2‒6 wielkości mniejsze w porównaniu ze spożyciem papierosów. Jest również niższe w porównaniu ze szwedzkim snusem, podgrzewaczami tytoniu i e-papierosami.

W odniesieniu do ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, chociaż nikotyna może przyczyniać się do incydentów sercowo-naczyniowych u osób z CVD (przewlekła choroba żylna), tytoń bezdymny i produkty nikotynowe wykazują mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych niż produkty spalania ze względu na brak pewnych substancji związanych ze spalaniem.

Czytaj także: Forum Akcyzowe: chcemy wypracować sprawiedliwe rozwiązania podatkowe dla branży tytoniowej

Woreczki nikotynowe mogą wspierać zwalczanie palenia tytoniu

‒ Woreczki nikotynowe mogą być postrzegane jako produkty niższego ryzyka w porównaniu z tradycyjnymi wyrobami tytoniowymi lub e-papierosami. Moim zdaniem woreczki  znalazły już swoje miejsce w strategii redukcji szkód wywołanych paleniem tytoniu.

Teraz chodzi o to, aby opiniotwórcze gremia w swoich zaleceniach wzięły założenia tej polityki pod uwagę i by stała się ona równoprawnym narzędziem przy stosowanych obecnie metodach, zwalczających nałóg palenia tytoniu ‒ podkreśla prof. Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Czytaj także: Polska ma jedną z najniższych stawek akcyzy na podgrzewacze tytoniu, są opodatkowane pięciokrotnie niżej niż tradycyjne papierosy

Źródło: aleBank.pl