Raport FORTINET o bezpieczeństwie IT w największych polskich firmach. Trendy, potrzeby i zagrożenia

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Głównym wyzwaniem dla działów IT największych polskich firm jest mobilność i związane z nią ataki na urządzenia przenośne pracowników, zaś zagrożeniem numer 1 - złośliwe oprogramowanie. Najbardziej pożądane rozwiązania bezpieczeństwa to punktowe firewalle i wielofunkcyjne urządzenia zabezpieczające. Te ostatnie docenia ponad 80% badanych.

FORTINET, dostawca zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa sieciowego, ujawnił wyniki badania „Duże przedsiębiorstwa w Polsce a bezpieczeństwo IT”, przeprowadzonego w II kwartale 2014 roku we współpracy z agencją PMR. Raport pokazuje jak największe firmy w kraju podchodzą do kwestii związanych z bezpieczeństwem sieciowym i ochroną strategicznych danych. Można się z niego dowiedzieć m.in. jakie aktualne trendy i zagrożenia stanowią największe wyzwanie dla działów IT przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników. Prezentuje on także stosunek zarządzających działami IT w dużych firmach do wielofunkcyjnych urządzeń zabezpieczających sieć, takich jak UTM-y (ang. Unified Threat Management) czy firewalle nowej generacji (ang. Next Generation Firewalls). Raport ujawnia również, na jakiego typu rozwiązania IT security duże firmy przeznaczyłyby nadprogramowe budżety.

Największe przedsiębiorstwa jako jedne z pierwszych stają przed wyzwaniami związanymi z przystosowaniem swojej infrastruktury IT do aktualnych trendów. W dobie dynamicznie zachodzących zmian technologicznych i społecznych kluczowe staje się zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa firmowej sieci. O zdanie na temat aktualnych trendów, wyzwań, zagrożeń i rozwiązań zabezpieczających sieci zapytaliśmy specjalistów z ponad 160 dużych polskich przedsiębiorstw. Zebrane odpowiedzi dostarczyły bardzo ciekawych, a niekiedy zaskakujących danych – mówi Mariusz Rzepka, dyrektor FORTINET na Polskę, Białoruś i Ukrainę.

Mobilność nadal największym wyzwaniem

Z badania wynika, że największym wyzwaniem dla dużych przedsiębiorstw pod względem zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznej sieci jest mobilność. Odpowiedziało tak 43% respondentów. Kolejne 11% wskazało na związany z mobilnością trend BYOD. Respondenci przyznają, że powszechne łączenie się z firmową siecią Wi-Fi za pośrednictwem prywatnych urządzeń pracowników (w modelu BYOD, jak i do celów prywatnych) stanowi dla nich prawdziwe wyzwanie i mocno utrudnia zabezpieczanie sieci. Ponad 1/3 badanych wskazała, że wyzwaniem jest dla nich także wirtualizacja (38%) i chmura (35%). Co ciekawe, jedynie dla 4% ankietowanych jest nim trend związany z przetwarzaniem dużych zbiorów danych, czyli Big Data.
140915.raport.fortinet.01.600

Adekwatnie do trendów światowych, to mobilność jest dzisiaj największym wyzwaniem dla zapewnienia bezpieczeństwa sieciowego w firmach. Z dostępem zdalnym do zasobów firmy ściśle wiąże się również ekspansja rozwiązań w chmurze. W przypadku tych ostatnich bezpieczeństwo jest postrzegane jako czynnik skłaniający firmy do migracji w kierunku rozwiązań chmurowych oferowanych przez zewnętrznego dostawcę, który gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa – napisał w podsumowaniu tej części badania Paweł Olszynka, Główny Analityk Rynku Telekomunikacyjnego i IT w PMR.

Konflikt na wschodzie bez wpływu na bezpieczeństwo. Złośliwe oprogramowanie najgroźniejsze

140915.raport.fortinet.02.442Jedynie co 10 badany wskazał, że spodziewa się wzrostu liczby ataków hakerskich powiązanych z konfliktem na Ukrainie. Wszyscy badani jednocześnie wskazywali, że administrowana przez nich sieć jest dobrze zabezpieczona przed atakami z zewnątrz.

Pytani o najbardziej niebezpieczne z obecnych zagrożeń, respondenci najczęściej wymieniali różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie (wirusy, robaki, malware [39%]), które dostają się do sieci firmowej głównie przez komputery szeregowych pracowników. W większości przypadków są to drobne incydenty, które chociaż chwilowo obciążają sieć firmową, szybko są usuwane. Do największych zagrożeń dla sieci administratorzy zaliczają również ataki na serwery firmowe (34%) czy ataki DDoS (30%).

Wielofunkcyjne rozwiązania bezpieczeństwa coraz popularniejsze

140915.raport.fortinet.03.467Światowym trendem w dziedzinie bezpieczeństwa IT jest tworzenie urządzeń zawierających w sobie funkcje wielu pojedynczych modułów. Najbardziej popularne rozwiązania to UTM (ang. Unified Threat Management) czy firewall nowej generacji (ang. Next Generation Firewall), posiadające szereg funkcjonalności (firewall, IPS, IDS, web-filtering, DLP itd.). Z badania wynika, że ponad 80% respondentów widzi korzyść z używania takich rozwiązań, wskazując szereg plusów, m.in:

  • zwiększenie bezpieczeństwa danych [35%];
  • prostszą administrację [31%];
  • niższy koszt utrzymania [11%].

Jeden z podstawowych wniosków płynących z badania zakłada, że firmy, bez względu na ich wielkość i branżę, doceniają wygodę, jaką daje wykorzystanie urządzeń wielofunkcyjnych. Oczywiście szczególnie dla większych przedsiębiorstw urządzenie wyspecjalizowane w ochronie konkretnego obszaru może okazać się koniecznością z uwagi na chęć podniesienia poziomu zabezpieczeń, lecz nie zmienia to ogólnego przeświadczenia, że urządzenia wielofunkcyjne są opcją, którą zawsze warto rozważyć, a już szczególnie w przypadku ograniczonego budżetu – komentuje Paweł Olszynka.

Gdybym miał nadprogramowy budżet na bezpieczeństwo IT, wybrałbym…

W trakcie badania sprawdzono także, jakie rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa IT są najbardziej pożądane przez duże przedsiębiorstwa. Respondentom zadano pytanie jaki sprzęt IT security kupiliby, gdyby w teorii dysponowali nadprogramowym budżetem równym rocznym nakładom na bezpieczeństwo IT w ich firmie. 23% badanych odpowiedziało, że byłby to firewall, nie precyzując swojej odpowiedzi, natomiast łącznie 35% ankietowanych zainwestowałoby w rozwiązanie wielofunkcyjne z wbudowanym firewallem.
140915.raport.fortinet.04.600

Wybrane odpowiedzi na pytanie: Proszę sobie wyobrazić, że dostają P. dodatkowy budżet równy rocznym nakładom na bezpieczeństwo IT w P. firmie.
W jakie rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa sieciowego zainwestowaliby P. te środki?

Inwestycje w obszar bezpieczeństwa IT przestały być zarezerwowane dla firm o najwyższej kulturze technologicznej. Dzisiaj są one standardem i koniecznością zapewniającą stabilne funkcjonowanie infrastruktury IT. Badanie pokazuje chęć osób odpowiedzialnych za zarządzanie działami IT do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa poprzez implementacje dodatkowych urządzeń szeroko nazwanych firewallami, szczególnie tych wielofunkcyjnych jak UTM czy NGFW. Obserwujemy, iż polskie firmy systematycznie podwyższają budżety przeznaczane na security, cały czas są jednak one niższe od porównywalnych firm z Europy Zachodniej. Można na tej podstawie wnioskować, że kolejne lata będą obfitować w realizacje projektów z zakresu bezpieczeństwa IT – podsumowuje Mariusz Rzepka, dyrektor FORTINET na Polskę, Białoruś i Ukrainę.

Opis grupy badawczej

W badaniu wzięło udział 166 respondentów odpowiedzialnych za zarządzanie budżetami na informatykę w polskich przedsiębiorstwach, zatrudniających co najmniej 250 pracowników, działających w pięciu głównych obszarach gospodarki (produkcja [71% badanych], handel [11%], energetyka [10%], logistyka [5%] i finanse [2%]). Badane polskie przedsiębiorstwa posiadają rozbudowane działy IT. Do wyjątków należą przedsiębiorstwa zatrudniające tylko jednego pracownika (14%). Regułą jest zespół 2-5 osobowy, natomiast co dziesiąte badane przedsiębiorstwo zatrudnia na etat co najmniej 10 informatyków. Jednocześnie połowa dużych firm (46%) regularnie korzysta z usług zewnętrznych firm oferujących specjalistyczną pomoc w zakresie bezpieczeństwa IT. Badanie zrealizowano w II kwartale 2014 roku.
140915.raport.fortinet.05.600

Z pełną treścią raportu można się zapoznać klikając TUTAJ.
140915.fortinet.02.344

Źródło: Fortinet