Raport: Finansowe zwyczaje Polaków

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Kupowanie na raty jest wygodnym sposobem na to, aby stać się posiadaczem upragnionej rzeczy bez konieczności wydawania na nią gotówki. To kusząca propozycja dla wielu z  nas, dlatego tak chętnie i dość często z niej korzystamy. Potwierdzają to wyniki najnowszego raportu "Finansowe zwyczaje Polaków"1, zrealizowanego na zlecenie firmy Lindorff SA.

Chętnie korzystamy
Jak pokazują wyniki badania zrealizowanego na zlecenie firmy Lindorff SA, zakupy na raty nie są nam obce. Trzech na czterech Polaków korzystało lub korzysta z tej formy pomocy przy zakupach potrzebnych artykułów. Aż połowa ankietowanych brała tego rodzaju zobowiązanie kilka razy w swoim życiu. Niemal co piaty badany (19%) zaciągał je  przynajmniej raz. A 8% respondentów przyznało, że regularnie korzysta z takiej możliwości finansowania swoich zakupów, traktując je po prostu jako zwyczajowy sposób realizacji droższych wydatków. Zachowawczo podchodzi do niej natomiast 22% ankietowanych, którzy jeszcze nigdy z nich nie korzystali.

160601.Lindorff.01

Co kupujemy na raty?
Zdecydowanym liderem w kategorii zakupów na raty jest sprzęt AGD – wskazało go 67% badanych. Na drugim miejscu znalazł się sprzęt elektroniczny (59%). Dzięki zakupom na raty kupujemy meble i wyposażamy także wnętrza naszych domów czy mieszkań – taką odpowiedź wskazał co piąty ankietowany. Niemal tyle samo osób kupuje w ten sposób samochód (19%).

Rodzaj produktów, które decydujemy się kupić przy udziale kredytu ratalnego bardzo często ujawnia nasze potrzeby i preferencje. Wyniki badania pokazują, że im starsza grupa wiekowa, tym częściej korzysta z rat. Wiąże się to zapewne zarówno z większą zdolnością kredytową i regularnymi zarobkami dojrzalszych osób, jak i większą potrzebą stabilizacji i koniecznością posiadania wszelkich dóbr, takich jak samochód, wyposażenie domów i sprzęty RTV i AGD. Ciekawy podział ujawniający potrzeby poszczególnych grup związany jest nie tylko z wiekiem, ale także z płcią. Artykuły gospodarstwa domowego najczęściej są brane na raty przez kobiety, natomiast sprzęt elektroniczny to domena mężczyzn. Zakupy na raty pozwalają nam nabyć rzeczy, które pomagają podnieść komfort życia.

160601.Lindorff.02

„Mało zobowiązujące” wydatki?
Pamiętajmy, że w momencie dokonania zakupu na raty stajemy się kredytobiorcą. Zupełnie jak przy wzięciu kredytu gotówkowego czy hipotecznego w banku. I dokładnie jak w tych przypadkach, za zakupy na raty płacimy zazwyczaj znacznie wyższą sumę niż w przypadku, gdybyśmy dokonali zakupu za gotówkę. Płatność jest odroczona w czasie i podzielona na niewielkie „porcje” gotówki, ale ceną za ten komfort jest oprocentowanie rat, dodatkowe koszty ubezpieczenia, czasem także prowizja od udzielonego kredytu. Nawet przy tzw. „ratach za 0%” należy zapoznać się z podpisywanym regulaminem, zwracając uwagę, czy brak oprocentowania rat oznacza dla kredytodawcy także rezygnację z dodatkowych opłat. Dlatego koniecznością przy korzystaniu z tej opcji jest sprawdzenie warunków umowy – przeanalizujmy marżę, oprocentowanie, wysokość kosztów dodatkowych. Jeśli jakieś zapisy są dla nas niejasne, należy o nie zapytać i poprosić o wyjaśnienie przedstawiciela firmy pożyczkowej, banku lub pracownika sklepu, w którym dokonujemy zakupów na raty. Tylko postępując w ten sposób będziemy mieli pewność, że podjęliśmy słuszną decyzję, a także świadomość jaka dodatkowa kwota dojdzie do naszych miesięcznych opłat, których rzetelne regulowanie uchroni nas przed zadłużeniem.

1 Raport „Finansowe zwyczaje Polaków”, zrealizowany na zlecenie firmy Lindorff SA, kwiecień 2016 r. Ogólnopolskie badanie ilościowe realizowane techniką CAWI – przeprowadzone wśród  członków społeczności badawczej Zymetrii, N=458, osoby w wieku 25-50 lat.

Justyna Giers
Biuro Prasowe Grupy Lindorff