Ranking OFE: w styczniu wszystkie fundusze na minusie, średnio traciły 1,5 proc.

Ranking OFE: w styczniu wszystkie fundusze na minusie, średnio traciły 1,5 proc.
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W styczniu wszystkie Otwarte Fundusze Emerytalne poniosły straty, a średni wynik wyniósł -1,5 proc. - poinformowały w comiesięcznym podsumowaniu Analizy.pl. Wartość aktywów netto (NAV) spadła o 3,5 mld zł, czyli o 1,8 proc., do 184,8 mld zł.

„Pierwszy miesiąc nowego roku okazał się niezbyt szczęśliwy dla inwestujących na globalnych rynkach akcji (a to właśnie akcje stanowią lwią część portfeli OFE). Sprawdziły się prognozy analityków, którzy zapowiadali, że rok 2022 będzie cechował się podwyższoną zmiennością” – napisano w raporcie.

W styczniu 2022 roku OFE straciły średnio 1,5 proc., a ich aktywa zmniejszyły się o prawie 3,5 mld zł do 184,8 mld zł.

„Przebieg styczniowych notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie można by określić powiedzeniem „miłe złego początki”. Inwestorzy rozpoczęli rok z impetem, a indeks blue chipów przed połową stycznia wyraźnie przekroczył granicę 2.400 punktów. Jednak przez kolejne tygodnie inwestorzy musieli zmierzyć się ze spadkami” – podano.

WIG 20 stracił w styczniu 2,5 proc.

Ostatecznie WIG 20 stracił w styczniu 2,5 proc., a indeks szerokiego rynku 2,7 proc. Podobnie zachował się niemiecki DAX, który poszedł w dół o 2,6 proc., zaś indeks Euro Stoxx 50 stracił nieco mniej niż 2 proc.

Jak podali autorzy raportu jednym z powodów spadków były przeceny na rynkach amerykańskich, przede wszystkim na technologicznym Nasdaqu, który spadł w styczniu 9,0 proc., przy czym mniejsze spółki ucierpiały mocniej od eksponowanych FAANG-ów (Meta/Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Alphabet/Google). Z kolei szeroki S&P 500 zakończył miesiąc niżej o 5,3 proc., niż go zaczynał, gdyż inwestorzy zwrócili się w stronę spółek dochodowych.

Czytaj także: OFE zyskały w całym 2021 roku blisko 30 proc.; które zarobiły najwięcej?

„Przyczynami spadków była głównie zapowiedź przyspieszenia tempa zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. Obecnie rynek spodziewa się pierwszej podwyżki stóp procentowych już na najbliższym posiedzeniu w połowie marca, a w całym roku 2022 – czterech podwyżek. Dodatkowo szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell potwierdził zamiar zmniejszania sumy bilansowej, a nie jedynie taperingu, co oznacza, że bank nie tylko zaprzestanie skupowania obligacji, ale będzie pozwalał na ich wygaśnięcie lub wręcz sprzedawał” – zauważono w raporcie.

„W tych warunkach zarządzający funduszami emerytalnymi nie ustrzegli się ujemnych wyników. W styczniu straciły wszystkie fundusze – średnia dla całej grupy wyniosła minus 1,5 proc., przy czym wyniki wahały się od -1,0 proc. do -1,9 proc., co i tak jest rezultatem lepszym niż średnia osiągnięta przez główne indeksy” – dodano.

Najlepiej poradził sobie Allianz Polska OFE

Najlepiej poradził sobie Allianz Polska OFE (-1,0 proc.), na drugim miejscu znalazło się MetLife OFE (-1,2 proc.), a trzecie miejsce ex aequo przypadło OFE PZU „Złota Jesień” i Nationale-Nederlanden OFE (po -1,4 proc.). Tym czterem funduszom udało się osiągnąć wynik lepszy od średniej, a dwóm kolejnym średnią wyrównać (UNIQA OFE, OFE Pocztylion).

Mimo styczniowych strat, wyniki w dłuższym terminie wciąż są imponujące. W skali 12 miesięcy OFE zarobiły średnio 26,9 proc.

– oceniono.

Styczeń nie był dla funduszy emerytalnych aż tak bolesny jak listopad, gdy odpłynęło z nich niemal 15 mld złotych, ale ich aktywa cofnęły się pod granicę 185 mld złotych. Łącznie uszczupliły się o 3,5 mld złotych do 184,8 mld złotych. Oznacza to spadek o 1,8 proc.

„Jest on głębszy od wyniku z zarządzania ze względu na regułę suwaka bezpieczeństwa, nakazującą przekazywanie ZUS-owi przez OFE części środków osób, które osiągną wiek emerytalny za mniej niż 10 lat. W styczniu Otwarte Fundusze Emerytalne przelały do ZUS środki w wysokości 678,09 mln zł w ramach suwaka, natomiast łączny wynik z zarządzania wyniósł -2,8 mld złotych” – wyjaśniono.

Pozycję lidera pod względem wartości aktywów netto utrzymuje Nationale-Nederlanden OFE

Niezmiennie pozycję lidera pod względem wartości aktywów netto utrzymuje Nationale-Nederlanden OFE, które pomimo lekkiego spadku zwiększyło minimalnie udział w rynku do 26,3 proc. z 26,2 proc. po grudniu.

Czytaj także: OFE: wartość aktywów wzrosła w grudniu o 3 proc. mdm, do 186,6 mld zł >>>

Na drugim miejscu pozostało Aviva OFE, które z kolei straciło 0,1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim zestawieniem (do 21,6 proc.), a podium w dalszym ciągu zamyka OFE PZU „Złota Jesień” z niezmienionym udziałem w rynku na poziomie 1,7 proc.

Źródło: PAP BIZNES