Ranking OFE w marcu: aktywa wzrosły o 5,1 proc. mdm, stopa zwrotu wyniosła 5,2 proc.

Ranking OFE w marcu: aktywa wzrosły o 5,1 proc. mdm, stopa zwrotu wyniosła 5,2 proc.
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wartość aktywów netto otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wzrosła o 5,1% m/m do 176,13 mld zł na koniec marca 2021 r., podały Analizy.pl i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych (IGTE). Średnia stopa zwrotu OFE wyniosła w ub. miesiącu 5,2%.

Marzec był pierwszym pełnym miesiącem 2022 roku, w którym otwarte fundusze emerytalne zarówno wypracowały dodatni wynik, jak i zwiększyły aktywa. Jednak nawet mimo dobrego zachowania warszawskich indeksów, w całym kwartale OFE musiały się pogodzić ze spadkami. Aktywa skurczyły się o przeszło 12 mld zł, a wynik zarządzania wyniósł średnio -5,6%, podano.

„Warszawski indeks blue chipów zyskał w całym miesiącu 7% i zakończył miesiąc na poziomach, na których był na tydzień przed lutową inwazją. WIG zyskał 6,1%. Indeks średnich spółek zakończył miesiąc o 4,1% wyżej, niż go zaczynał, natomiast sWIG80 wspiął się o 8%.

To wzrosty większe niż w USA, gdzie rynki wzrosły po 3-4%” – czytamy w komunikacie.

Najlepiej poradził sobie OFE Pocztylion

Poszczególne OFE zyskały w marcu od 4,8% do 6,1%, a średnia to 5,2%. Wynik z zarządzania szacowany jest na niemal 8,75 mld zł. Najlepiej poradził sobie OFE Pocztylion, a na drugim miejscu znalazł się MetLife OFE z wynikiem 5,7%, a za nim Nationale-Nederlanden OFE.

Niezmiennie pozycję lidera pod względem wartości aktywów netto utrzymuje Nationale-Nederlanden OFE, którego udział w rynku powrócił do 26,3% po nieznacznym spadku w lutym. Dwucyfrowe udziały należą jeszcze do Aviva OFE i OFE PZU 'Złota Jesień’.

Tuż za podium uplasowało się Generali OFE, natomiast OFE PZU „Złota Jesień” uzyskało wynik identyczny ze średnią. W perspektywie kwartału najniższe straty odnotowało MetLife OFE (-4,5%), natomiast z największymi stratami pogodzić się musieli klienci Aegon OFE (-6,4%).

Mimo tegorocznych strat, wyniki w dłuższym terminie wciąż są dwucyfrowe, zarówno w ujęciu rocznym, dwu- i trzyletnim, pięcioletnim, jak i w wymiarze dekady. Między kwietniem 2021 roku a marcem 2022 roku OFE zarobiły średnio 15%, wskazano również.

OFE odbudowały połowę utraconych w lutym aktywów

W marcu fundusze odbudowały połowę utraconych w lutym aktywów. W sumie ich wartość zwiększyła się o 8,5 mld zł (5,1%) do 176,1 mld zł. To kwota niższa od tej, z którą zaczynały rok. Sam wynik z zarządzania szacowany jest na ok. +8,75 mld zł.

W marcu OFE przekazały do ZUS w ramach suwaka 578 mln zł, podczas gdy same otrzymały od niego 398 mln zł tytułem nowych wpłat, podano także.

Źródło: PAP BIZNES