Ranking Miast: deweloperzy wybrali zwycięzców; zaskoczenie na podium?

Ranking Miast: deweloperzy wybrali zwycięzców; zaskoczenie na podium?
Fot. stock.adobe.com/adriangorski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Łódź, Gorzów Wielkopolski i Lublin znalazły się na podium Rankingu Miast Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Łódź, Gorzów Wielkopolski i Lublin to najsprawniejsze miasta w zakresie działalności administracyjnej w 2021 roku obejmującej wydawanie decyzji administracyjnych potrzebnych do realizacji projektów zabudowy wielorodzinnej oraz przedsięwzięć biurowych i hotelowych.

Ranking Miast Polskiego Związku Firm Deweloperskich

Ranking Miast to prowadzona od ponad 10 lat inicjatywa Polskiego Związku Firm Deweloperskich, której celem jest sprawdzanie czasu wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowanie terenu w powiązaniu z pokryciem miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz pozwoleń na budowę – obu liczonych od dnia złożenia wniosku do momentu wydania decyzji. Od trzech lat, oprócz wielorodzinnych inwestycji mieszkaniowych, przyglądamy się także przedsięwzięciom biurowym i hotelowym – mówi Mateusz Stachewicz, autor Rankingu Miast.

W XII edycji Rankingu Miast I miejsce zajęła Łódź, na II miejscu uplasował się Gorzów Wielkopolski,  na III – Lublin.

Czas wydawania decyzji o warunkach zabudowy

Kryterium oceny przy wskazaniu lidera w badaniu prowadzonym przez PZFD jest czas wydawania decyzji o warunkach zabudowy w połączeniu z pokryciem miasta miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz czas uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Od trzech edycji, oprócz inwestycji mieszkaniowych, PZFD rozpatruje także czasy postępowań związane z inwestycjami biurowymi i hotelowymi, a także – choć bez wpływ na punktację – z przestrzeniami handlowo-usługowymi.

Czytaj także: mBank, PKO Bank Polski i Bank Millennium najlepiej współpracują z deweloperami >>>

Przeważająca część decyzji w stolicach województw – zwłaszcza WZ – została wydana w czasie przekraczającym 60 dni od momentu złożenia wniosku przez inwestora. W przypadku inwestycji mieszkaniowych – niespełna kilka procent decyzji WZ zostało wydanych w tym przedziale czasowym. Niestety na największą część rozstrzygnięć dla zabudowy wielorodzinnej, wydanych w 2021 roku, należało oczekiwać dłużej niż rok. Najlepiej w tym zakresie wypadło miasto Białystok – z 57% decyzji WZ wydanych w czasie do 60 dni.

Pozwolenia na budowę

Sytuacja wygląda lepiej w przypadku pozwoleń na budowę – ponad jedna na cztery decyzje została wydana w czasie nie dłuższym niż 65 dni od chwili złożenia wniosku. Liderem w tej kategorii jest miasto Łódź, w którym wszystkie pozwolenia na budowę dla inwestycji mieszkaniowych wydano w 2021 roku w czasie nieprzekraczającym 65 dni.

Hotele i biura

Nieznacznie lepiej, choć podobnie, wyglądała sytuacja przedsięwzięć hotelowych i biurowych. W przypadku biur w czołówce pod względem szybkości wydawania WZ uplasowały się kolejno Bydgoszcz, Lublin i Białystok. W każdym z tych miast ponad dwie trzecie WZ-ek dla biur wydano w czasie nieprzekraczającym 60 dni – a w Bydgoszczy 100%. W zakresie pozwoleń na budowę dla biur najszybsze były miasta Bydgoszcz i Warszawa, gdzie wszystkie rozstrzygnięcia inwestorzy otrzymali czekając na nie, nie dłużej niż 65 dni. Tuż za nimi – z dwiema na trzy decyzjami w tym przedziale czasowym – znalazł się Gorzów Wielkopolski.

Rok 2021 nie był szczególnie owocny dla nowych inwestycji hotelowych – wiele spośród stolic województw nie wydało dla tego rodzaju przedsięwzięć żadnej decyzji WZ ani PNB. Spośród tych, gdzie decyzje jednak wydano, najsprawniejszy – w zakresie WZ – okazał się Lublin (100% WZ-ek w czasie nie dłuższym niż 60 dni) oraz – w przypadku pozwoleń na budowę – Bydgoszcz, Olsztyn i Lublin, gdzie wszystkie rozstrzygnięcia wydano w czasie nieprzekraczającym 65 dni od momentu złożenia wniosku.

Źródło: Polski Związek Firm Deweloperskich