Ranking 50 największych banków w Polsce 2012: Prezentacja – Co nowego czeka sektor finansowy w obszarze IT?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.06.2012.foto.088.250xZe Sławomirem W. Zawadzkim, prezesem zarządu w firmie Bazy i Systemy Bankowe rozmawia Bohdan Szafrański

Panie Prezesie, chyba nigdy IT nie było tak blisko sektora finansowego jak obecnie? Współpraca obu branż owocuje dynamicznymi zmianami, zarówno w obszarze standaryzacji pracy, jak i oferty dla klientów.

– Rzeczywiście tak, ale jest to naturalny proces w czasach, gdy od sprawności systemów informatycznych zależy sprawne i bezpieczne funkcjonowanie współczesnej gospodarki. Jako spółka Narodowego Banku Polskiego śledzimy uważnie to, co dzieje się w świecie na styku IT i banków i dynamika zmian jest naprawdę imponująca. Co więcej, wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie tempo to nie zmniejszy się i możemy być świadkami wielu mniejszych lub większych rewolucji w tym obszarze.

Jakie zmiany w takim razie czekają sektor finansowy?

– Zmiany z pewnością nastąpią we wszystkich obszarach działania instytucji finansowych. Banki, których kluczową kompetencją jest zarządzanie ryzykiem będą musiały na nowo to udowodnić. Najbardziej znane ryzyko kredytowe czy powszechnie dostrzegane ryzyko walutowe, to tylko wierzchołek góry lodowej. Moim zdaniem nadal trochę niedocenianym obszarem zarządzania jest kwestia ryzyka operacyjnego. KNF przygotowuje się do wydania nowej wersji Rekomendacji M, czyli zbioru zaleceń dla sektora bankowego w tym obszarze. Obecna wersja obowiązuje od 2004 r. To już cała epoka. Szczegóły zmian będą prawdopodobnie znane we wrześniu.

Czy banki dzięki temu zwiększą swoją efektywność?

– Tak, inne instytucje tego sektora także, np. firm ubezpieczeniowe. Niektóre szacunki wskazują, że średnio około 6 proc. przychodów organizacji przeznaczanych jest na pokrycie kosztów mniejszych i większych oszustw popełnianych przez klientów, pracowników i partnerów biznesowych. Jest to duży koszt.

Tematem często poruszanym przy okazji rozmów o nadużyciach jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Czy i tutaj IT ma coś do powiedzenia?

– Przede wszystkim informatyka. To nowoczesne technologie dają możliwość wykrywania tego rodzaju nadużyć. W najbliższych miesiącach spodziewamy się modyfikacji rozporządzenia określającego sposób przekazywania informacji do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Również KNF informował o planowanych modyfikacjach w tzw. trzeciej dyrektywie dotyczącej przeciwdziałania praniu pieniędzy. Zmiany dyrektywy pociągną zmiany ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Dla IT to okazja nowych rozwiązań typu in-memory, które otwierają całkowicie nowe możliwości analizy wielkich ilości danych.

Wielkie ilości danych niezwłocznie przywodzą na myśl wszelkie obowiązki sprawozdawcze.

– BSB w tej kwestii ma szczególnie duż...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI