Podano wskaźnik waloryzacji na 2019 rok. Minimalny wzrost emerytur wyniesie 70 zł

Podano wskaźnik waloryzacji na 2019 rok. Minimalny wzrost emerytur wyniesie 70 zł
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur za ten rok wyniesie 102,86%, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zgodnie z zapowiedziami, minimalny wzrost emerytury wyniesie 70 zł, a minimalny poziom emerytury - 1 100 zł.

#Wynagrodzenia w Polsce w 2019 roku będą rosły, mamy #rynekpracownika - mówi Elżbieta #Rafalska z @MRPiPS_GOV_PL komentując dane @GUS_STAT

– Dziś podpisałam komunikat w sprawie waloryzacji rent i emerytur. […] Wskaźnik waloryzacji wyniesie 102,86%. Minimalny wzrost emerytury to 70 zł. Najniższa emerytura wyniesie 1 100 zł – powiedziała Rafalska podczas konferencji prasowej.

Według wcześniejszych zapowiedzi, prognozowany wskaźnik waloryzacji miał wynieść 103,26%. Zakładano także, że zastosowanie minimalnej gwarantowanej podwyżki w wysokości 70 zł obejmie ok. 6,4 mln świadczeniobiorców.

 

Rafalska o danych GUS: wzrostowi wynagrodzeń musi towarzyszyć wydajność pracy

– Jestem przekonana, że wynagrodzenia w Polsce w 2019 roku będą rosły – mamy rynek pracownika. Konkurencyjność polskich firm nie może polegać na niskich kosztach pracy i jeśli się z tym nie uporamy, to nigdy nie wyjdziemy z pułapki średniego rozwoju, a młodzi ludzie będą wyjeżdżać zagranicę do pracy w tej sytuacji. Wraz ze wzrostem wynagrodzenia musi rosnąć wydajność pracy Myślę, że będzie to rok rosnących wynagrodzeń – tak jak jest w założeniach budżetowych” – powiedziała Rafalska podczas konferencji prasowej.

Jak podał wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS), w 2018 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło realnie o 5,3% r/r.

Według ustawy budżetowej na 2019 r., przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej zaplanowano na ten rok na 4 765 zł (na 2018 plan wykonania: 4 513 zł). W zakresie nominalnego tempa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej przyjęto, że wyniesie ono 5,7% w 2018 r. oraz 5,6% w 2019 r.

Źródło: ISBnews