Rafał Sura z RPP: powrót stóp procentowych do poziomu sprzed pandemii może być niewystarczający, aby obniżyć inflację

Rafał Sura z RPP: powrót stóp procentowych do poziomu sprzed pandemii może być niewystarczający, aby obniżyć inflację
Rafal Sura Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Powrót stóp procentowych w Polsce do poziomu sprzed pandemii może być niewystarczający, aby obniżyć inflację - wynika z wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej, Rafała Sury, w wywiadzie dla agencji Bloomberg.

Sprowadzenie inflacji poniżej 3,5 proc. na początku 2023 roku stało się naszym głównym celem.

– powiedziała Sura.

Czytaj także: Łukasz Hardt z RPP: z dużym prawdopodobieństwem trzeba będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych >>>

Dodał, że poziom stopy referencyjnej sprzed pandemii, tj. na poziomie 1,5 proc., może jednak nie być wystarczający, aby to osiągnąć.

„Mamy teraz stopę referencyjną na poziomie 1,25 proc. i myślę, że niedługo osiągniemy poziom sprzed pandemii. Inflacja była napędzana główne przez czynniki zewnętrzne, ale czynniki związane ze wzrostem gospodarczym zaczynają się pojawiać” – powiedział w rozmowie z agencją Sura.

Czytaj także: Najnowsza projekcja NBP: inflacja osiągnie szczyt na poziomie 7 proc. rdr w I kw. 2022 roku; co nas czeka potem?

„Decyzje o kolejnych podwyżkach będą podejmowane na podstawie danych, które spłyną po 1 stycznia” – dodał.

RPP podniosła 3 listopada, drugi miesiąc z rzędu, referencyjną stopę procentową o 75 pb do 1,25 proc. Łącznie od poprzedniego miesiąca stopa referencyjna poszła do góry o 115 pb.

Źródło: PAP BIZNES