Rafał Sura rezygnuje z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej

Rafał Sura rezygnuje z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej
Rafal Sura Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rafał Sura złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej.

Informację potwierdził sam Rafał Sura oraz przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina.

„Potwierdzam, złożyłem rezygnację z funkcji członka RPP na ręce marszałka Senatu” – powiedział Biznes Sura, nie podając powodów decyzji.

Czytaj także: Członek RPP Rafał Sura na listach kandydatów do NSA >>>

Kleina poinformował, że senacka komisja będzie rozpatrywać rezygnację Rafała Sury z członka RPP na posiedzeniu w środę rano.

„Jego odwołanie prawdopodobnie będzie głosowane na najbliższym posiedzeniu Senatu” – dodał.

Najbliższe posiedzenie Senatu odbędzie się w dniach 20-22 lipca.

Rafał Sura został powołany do RPP z ramienia Senatu

Jego kadencja miała upłynąć w 16 listopada 2022 r.

W maju 2021 r. Krajowa Rada Sądownictwa zawnioskowała do Prezydenta RP o powołanie Rafała Sury na wolne stanowisko sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Kto zajmie miejsce Sury?

Senat do RPP piątej kadencji powołał w styczniu Ludwika Koteckiego oraz Przemysława Litwiniuka, którzy zajęli miejsce Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. W miejsce Sury senacka większość zapowiadała w grudniu 2021 r. powołanie Joanny Tyrowicz.

Kleina nie wykluczył, że w miejsce Tyrowicz pojawi się inna kandydatura.

„Musimy poczekać, to wymaga mądrych i roztropnych uzgodnień. Nie wykluczam kandydatury Tyrowicz, ale sprawy biegną szybko i być może będzie potrzebne pewne odświeżenie” – powiedział Kleina.

W skład RPP wchodzi przewodniczący, którym jest prezes NBP oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat.

Senat powołuje i odwołuje członków RPP bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Źródło: Rafał Tuszyński, PAP BIZNES