Rafał Sura odchodzi z RPP: senacka komisja przyjęła rezygnację

Rafał Sura odchodzi z RPP: senacka komisja przyjęła rezygnację
Rafal Sura Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rafał Sura w poniedziałek złożył na ręce marszałka Senatu rezygnację z pełnienia funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej. W środę została ona zaakceptowana przez senacką Komisję Budżetu i Finansów. jej powody nie są znane.

Komisja jednogłośnie podjęła uchwałę w związku ze złożoną przez niego rezygnacją.

Rezygnacja Sury wpłynęła do marszałka Senatu w poniedziałek.

Czytaj także: Rafał Sura rezygnuje z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej >>>

Rafał Sura nie podał powodów swojej rezygnacji. Nie pojawił się również na posiedzeniu senackiej komisji.

Kto zastąpi Surę w RPP?

Senat powołał już w tym roku do RPP Ludwika Koteckiego oraz Przemysława Litwiniuka, którzy zajęli miejsce Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. Senacka większość zapowiadała wówczas, że w listopadzie Rafała Surę zastąpi Joanna Tyrowicz.

Pytany przez ISBnews przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina czy kandydatką w miejsce Rafała Sury pozostanie zgłaszana kilka miesięcy temu Joanna Tyrowicz, odpowiedział: „zobaczymy, bo może być tak, że ktoś kto pół roku temu był zainteresowany kandydowaniem, może zmienić zdanie”.

RPP działa obecnie w niepełnym składzie

Rada Polityki Pieniężnej działa obecnie w niepełnym składzie, Sejm nie wybrał dotychczas swoich dwóch przedstawicieli. W lutym na miejsce Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona izbie udało się wybrać jednego członka RPP – Wiesława Janczyka. Druga kandydatka – Gabriela Masłowska w ostatniej chwili zrezygnowała z kandydowania. Nieobsadzone pozostaje również miejsce po Jerzym Żyżyńskim, którego kadencja upłynęła z końcem marca.

W skład RPP wchodzi przewodniczący, którym jest prezes NBP oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat.

Senat powołuje i odwołuje członków RPP bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Źródło: ISBnews