Rafał Matusiak przewodniczącym Światowej Rady Związków Kredytowych

Rafał Matusiak przewodniczącym Światowej Rady Związków Kredytowych
Rafał Matusiak, prezes KSKOK, przewodniczący Rady Dyrektorów WOCCU. Źródło: Twitter @WOCCU
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Światowa Rada Związków Kredytowych (WOCCU) wybrała 21 lipca 2020 roku Rafała Matusiaka, prezesa Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej (KSKOK) na nowego przewodniczącego Rady Dyrektorów WOCCU. Nominacja została zatwierdzona na dorocznej konferencji WOCCU, które z powodu pandemii Covid-19 po raz pierwszy w historii odbyło się wirtualnie ‒ czytamy w komunikacie Centrum Prasowego PAP.

#RafałMatusiak: Rozwiązania zastosowane we współczesnej, 28-letniej historii budowy Kas w naszym kraju, sprawdzają się także w innych miejscach na świecie #SKOK #Pożyczki @WOCCU

Rafał Matusiak obejmując funkcję szefa WOCCU zobowiązał się do obrony i promowania modelu unii kredytowych, do których należy także utworzona w 1992 r. Kasa Krajowa SKOK, tradycjami nawiązująca do założonej w 1890 roku przez Franciszka Stefczyka Spółki Oszczędności i Pożyczek.

„To wielkie wyróżnienie i dowód uznania jakim w międzynarodowej rodzinie unii kredytowych cieszą się polskie SKOK-i. Dla wielu stanowimy wzór do naśladowania, a rozwiązania zastosowane we współczesnej, 28-letniej historii budowy Kas w naszym kraju, sprawdzają się także w innych miejscach na świecie.

Stanowimy dziś istotny element rynku finansowego w Polsce, a dzięki wyborowi, którego dokonała międzynarodowa społeczność unii kredytowych nasza pozycja ulegać będzie wzmocnieniu”- mówi prezes Rafał Matusiak.

Od początku systemu SKOK

Rafał Matusiak, od 2012 r. prezes Krajowego SKOK, został po raz pierwszy wybrany do Rady Dyrektorów WOCCU w lipcu 2015 r. W 2017 r. został przewodniczącym ważnej Komisji Rady.

Od 2018 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego i sekretarza. Ekonomista z wykształcenia, z systemem SKOK związał się od początku odradzania się spółdzielczej samopomocy finansowej w Polsce. Żonaty, ma dwoje dzieci, a niedawno został dziadkiem.

Nie jest pierwszym Polakiem na tak wysokim stanowisku: w latach 2013‒2015 funkcję przewodniczącego Światowej Rady Związków Kredytowych pełnił Grzegorz Bierecki.

Czytaj także: Banki i SKOK-i udzieliły dużo mniej wszystkich rodzajów kredytów w maju

Światowa Rada Związków Kredytowych

Światowa Rada Związków Kredytowych to międzynarodowy związek unii kredytowych działający od 1 stycznia 1971 roku, z siedzibą w Madison w USA. WOCCU promuje zrównoważony rozwój unii kredytowych i innych spółdzielni finansowych na całym świecie, stanowiących popularną alternatywę dla banków komercyjnych.

Zrzesza ponad 89 tys. kas spółdzielczych z 118 krajów, obsługujących łącznie 274 mln ludzi.

Na walnym zgromadzeniu WOCCU, które z powodu pandemii Covid-19 po raz pierwszy w historii organizacji odbyło się wirtualnie, 90 delegatów z całego świata decydowało o kluczowych dla światowej spółdzielczości finansowej kwestiach.

W trakcie szczytu powołano również nowych członków Rady WOCCU oraz wręczono nagrody Distinguished Service Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie usług w 2020 r. oraz Member Growth Awards dotyczące krajów o najwyższym wzroście członkostwa.

Celem działalności WOCCU jest poprawa dostępu do wysokiej jakości atrakcyjnych usług finansowych. Rada reprezentuje ruch spółdzielczości oszczędnościowo-kredytowej wobec organów ustawodawczych poszczególnych krajów i współpracuje z organizacjami międzynarodowymi oraz rządami poszczególnych państw w kwestiach doskonalenia ustawodawstwa i regulacji.

Spółdzielczy model działalności finansowej, bardzo popularny w krajach anglosaskich (USA, Kanada, Australia) obecnie najbardziej dynamicznie rozwija się w Afryce i Azji.

Unie kredytowe zapewniają swoim członkom szansę na założenie własnej instytucji finansowej, umożliwiają uruchomienie małego przedsiębiorstwa, inwestycję w rozwój gospodarstwa czy budowy domów rodzinnych.

Źródło: Centrum Prasowe PAP