Rada Przedsiębiorczości pyta firmy o ocenę skutków podatku od zysków nadzwyczajnych

Rada Przedsiębiorczości pyta firmy o ocenę skutków  podatku od zysków nadzwyczajnych
Fot. stock.adobe.com/forestpath
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z badania przeprowadzonego przez Radę Przedsiębiorczości wśród 146 największych firm w Polsce po ogłoszeniu przez rząd wprowadzenia 50 proc. podatku od „zysków nadzwyczajnych” wynika, że 52% przedsiębiorców – zatrudniających ponad 500 osób – rozważy redukcję zatrudnienia.

Badanie pokazuje także, że 68% przedsiębiorstw – zatrudniających ponad 500 osób – ograniczy inwestycje, natomiast 32% przedsiębiorstw – rozważy przeniesienie centrum kosztów do Polski, a centrum zysku do innego kraju.

Rada Przedsiębiorczości w apelu skierowanym do rządu przestrzegała, że nowy podatek doprowadzi do fali niekontrolowanych bankructw i uderzy w polską gospodarkę.

Czytaj także: Nowy podatek uderzy w polską gospodarkę>>>

Jak rozmawiać o nowym podatku?

W opinii Rady polski podatek od nadzwyczajnych zysków będzie negatywnie wpływać na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, pozbawiając je środków i potencjału do konkurowania z firmami z krajów, w których podatek taki nie zostanie wprowadzony.

Rada sugeruje, że prace nad wprowadzeniem podatku od nadzwyczajnych zysków powinny być ewentualnie prowadzone na szczeblu Unii Europejskiej, tak aby jego wysokość i sposób poboru był taki sam we wszystkich krajach członkowskich UE.

Nowy podatek, w wersji proponowanej przez rząd miałby objąć nie tylko spółki Skarbu Państwa i firmy energetyczne, ale wszystkie duże przedsiębiorstwa, w tym prywatne z różnych branż, zatrudniające powyżej 250 osób.

Miażdżące opinie przedsiębiorców o podatku od zysków nadzwyczajnych

Rada Przedsiębiorczości stwierdza, że odporność przedsiębiorstw i gospodarki na skrajnie szkodliwe rozwiązania ma swoje granice. W ostatnich kilku latach rządząca większość uchwaliła kilkadziesiąt nowych opłat, danin i podatków, w szczególności uderzających w przedsiębiorstwa.

Celem nowego podatku jest wydrenowanie z firm pieniędzy, niezbędnych do ich rozwoju, kontynuacji działalności w kryzysie i utrzymania miejsc pracy.  

Podobnie o nowym podatku myślą przedstawiciele dużych przedsiębiorstw, co widać w poniższej prezentacji.

Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza / KIG