PZU: widać szanse na uniknięcie w Polsce tzw. technicznej recesji

PZU: widać szanse na uniknięcie w Polsce tzw. technicznej recesji
Fot. Stock.adobe.com/OlekAdobe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Perspektywy braku technicznej recesji to - według głównego ekonomisty PZU Dawida Pachuckiego - efekt obserwowanego na początku tego kwartału odbicia w przemyśle w związku m.in. z lepszymi wynikami przemysłu motoryzacyjnego i wydobywczego, a także pozytywnego wpływu na dochody gospodarstw domowych obniżki podatków i wakacji kredytowych.

Widać szanse na uniknięcie w Polsce tzw. technicznej recesji, dzięki m. in. odbiciu w przemyśle po lepszych wynikach przemysłu moto i wydobywczego, a także pozytywnego wpływu na dochody gospodarstw domowych obniżki podatków i wakacji kredytowych – ocenia główny ekonomista PZU Dawid Pachucki.

Dobre odczyty wskaźników makroekonomicznych za pierwsze półrocze

„Wprawdzie dobre odczyty wskaźników makroekonomicznych za pierwsze półrocze (wzrost PKB średnio o 7 proc. rdr) powinny pomóc w osiągnieciu solidnego, 4,1-proc. wzrostu średnio w 2022. Jednak utrzymująca się wysoka inflacja CPI (szacujemy, że średnio w tym roku będzie to 13,9 proc. rdr) i ryzyka w otoczeniu zewnętrznym przyniosą w kolejnych kwartałach niższe tempa wzrostu spożycia gospodarstw domowych i inwestycji. W efekcie roczne tempo wzrostu PKB będzie się obniżać, a jego realny poziom w czwartym kwartale tego roku będzie najprawdopodobniej tylko nieco wyższy niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku” – napisał Pachucki w comiesięcznym komentarzu.

Widzimy jednak szanse na uniknięcie w Polsce tzw. technicznej recesji (dwa z rzędu spadki PKB w ujęciu kdk).

Czytaj także: Prezes NBP: inflacja będzie się obniżać już po wakacjach; recesja w Polsce najwyżej techniczna >>>

„W kontekście silnego kwartalnego spadku PKB w drugim kwartale tego roku (-2,1 proc.), wymienione czynniki mogą przynieść lekkie odbicie w trzecim kwartale, choć pewnie będzie ono krótkotrwałe. Powinno być jednak wystarczające, by uniknąć nawet tzw. technicznej recesji, bo do tej prawdziwej, rozumianej jako znaczący spadek aktywności ekonomicznej, trwający dłużej niż kilka miesięcy, widoczny w realnym PKB, realnym dochodzie, zatrudnieniu, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, mamy w Polsce jeszcze daleko” – napisano w raporcie.

Czytaj także: Credit Agricole: przed nami recesja techniczna czy długotrwała?

„Potwierdzeniem tego jest chociażby silny rynek pracy. W lipcu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w Polsce o 11 tys., co jest jednym z wyższych miesięcznych wzrostów w historii, a liczba wakatów wciąż utrzymuje się na historycznie wysokich poziomach” – dodano.

Źródło: Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. / PZU S.A., PAP BIZNES