PTE Allianz Polska i Aviva PTE Aviva Santander mają zgodę KNF na połączenie, co to oznacza dla klientów?

PTE Allianz Polska i Aviva PTE Aviva Santander mają zgodę KNF na połączenie, co to oznacza dla klientów?
Fot. stock.adobe.com/William
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na połączenie PTE Allianz Polska z Aviva PTE Aviva Santander - podała Komisja w komunikacie. Podmiotem przejmującym będzie PTE Allianz Polska i pod taką nazwą towarzystwo będzie działać po połączeniu.

Jak podano, w wyniku połączenia, likwidacji ulegnie Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva Santander, a jego członkowie z dniem likwidacji tj. 12 maja 2023 r. staną się członkami Allianz Polska Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Po połączeniu, PTE Allianz Polska będzie zarządzało następującymi funduszami emerytalnymi: Allianz Polska Otwarty Fundusz Emerytalny, Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva Santander (wkrótce po połączeniu obu PTE zmieni nazwę na Drugi Allianz Polska Otwarty Fundusz Emerytalny), Allianz Polska Dobrowolny Fundusz Emerytalny.

Prawne połączenie 30 grudnia

Allianz Polska poinformował w komunikacie prasowym, że intencją obu podmiotów jest przeprowadzenie połączenia prawnego w dniu 30 grudnia 2022 roku pod warunkiem dopełnienia wymaganych formalności, w tym rejestracji połączenia w Krajowym Rejestrze Sądowym.

„W związku ze zbliżającą się fuzją prawną obu PTE podkreślamy, że umowy zawarte z klientami i kontrahentami obowiązują na zasadzie kontynuacji. Nasi klienci, a więc członkowie OFE oraz DFE, nie muszą podejmować żadnych działań” – powiedział, cytowany w komunikacie, Zbigniew Świątek, prezes PTE Allianz Polska.

Zasady obsługi klientów i opłaty bez zmian

„Zasady obsługi klientów i opłaty pozostają bez zmian. Również w przyszłości, po planowanym połączeniu obu OFE, warunki nie zmienią się na niekorzyść członków. Dołożymy wszelkich starań, aby integracja przebiegła w sposób sprawny, praktycznie niezauważalny dla klientów” – dodał Maciej Karasiński, prezes Aviva PTE.

Jak podano, po połączeniu obydwu PTE, Allianz Polska zajmie mocną drugą pozycję na rynku funduszy emerytalnych, zarządzając aktywami OFE o wartości 36,9 mld zł. Łączna liczba uczestników obydwu OFE przekracza 3,3 miliona.

Czytaj także: Prezes Allianz Polska o planach rozwoju spółki po połączeniu z Avivą >>>

Konsolidacja towarzystw i funduszy emerytalnych jest kolejnym etapem integracji podmiotów Allianz Polska i Aviva Polska. Towarzystwa ubezpieczeniowe i TFI połączyły się w dniu 1 lipca 2022 r.

Allianz w 2021 roku podał, że przejmie aktywa grupy Aviva w Polsce. Wartość transakcji ustalono na 2,5 mld euro. 

Źródło: PAP BIZNES