Przez 10 lat dostępność mieszkań w Polsce wzrosła o niemal 60 procent

Przez 10 lat dostępność mieszkań w Polsce wzrosła o niemal 60 procent
Fot. stock.adobe.com/Eisenhans
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Różne analizy wskazują, że pomimo wzrastających cen mieszkań, dostępność metrażu w Polsce aktualnie jest znacznie lepsza niż 10 lat wcześniej.

W Polsce pomiędzy 2007 r. oraz 2017 r. statystyczna dostępność metrażu poprawiła się o 58% #nieruchomości #mieszkanie #własnemieszkanie #kredytmieszkaniowy

Dzięki analizie portalu RynekPierwotny.pl, opartej na danych Europejskiej Federacji Kredytu Hipotecznego (EMF – European Mortgage Federation) można sprawdzić, jak pozytywna zmiana dotycząca naszego kraju, wygląda w skali Starego Kontynentu. Wyniki takiej analizy są jednoznacznie pozytywne dla Polski.

Znalezienie spójnych danych o poziomie dostępności mieszkań w różnych krajach, wcale nie jest łatwe. Właśnie dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na informacje opublikowane niedawno przez Europejską Federację Kredytu Hipotecznego. Wg ekspertów portalu RynekPierwotny.pl dane EMF pokazują zmiany relacji pomiędzy cenami mieszkań i poziomem dochodów netto gospodarstw domowych w różnych krajach Europy. Polska na tle tych państw prezentuje się bardzo dobrze.

Dostępność polskich „M” wzrosła o 58%

W naszym kraju pomiędzy 2007 r. oraz 2017 r. statystyczna dostępność metrażu poprawiła się o 58%. Wyższy wynik (+78%) odnotowano tylko dla Bułgarii. Wśród 24 porównywanych państw, dobrze prezentuje się również Dania (wzrost dostępności metrażu o 42%), Estonia (+49%), Irlandia (+45%), Łotwa (+48%), Litwa (+51%) oraz Hiszpania (+47%). W przypadku takich krajów jak na przykład Irlandia oraz Hiszpania, pozytywna zmiana poziomu dostępności mieszkań była efektem ostrego kryzysu na rynku nieruchomości, który urealnił ceny zakupu metrażu. Na szczęście w Polsce nie mieliśmy do czynienia z podobną zapaścią „mieszkaniówki” oraz całej gospodarki.

Warto nadmienić, że w grupie 24 analizowanych państw Starego Kontynentu znajdziemy również kraje, na terenie których odnotowano spadek dostępności cenowej mieszkań. Zmiana negatywna dla nabywców lokali i domów, pomiędzy 2007 r. oraz 2017 r. miała miejsce na terenie Austrii (-26%), Belgii (-9%), Niemiec (-7%), Węgier (-9%), Luksemburga (-4%), Portugalii (-7%) oraz Szwecji (-10%). W takich krajach jak Austria, Węgry oraz Szwecja, zbyt szybkie podwyżki cen mieszkań zupełnie skompensowały skutki wzrostu wynagrodzeń.

Źródło: RynekPierwotny.pl