Przewodniczący KNF: jak banki spółdzielcze powinny wykorzystać swoje dobre wyniki finansowe

Przewodniczący KNF: jak banki spółdzielcze powinny wykorzystać swoje dobre wyniki finansowe
Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski. Źródło: gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„To nie jest coś, co jest dane raz na zawsze. Ten dobry wynik z 2022 należy zagospodarować w jak najbardziej odpowiedzialny sposób” – mówił Jacek Jastrzębski, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego podczas konferencji Krajowego Związku Banków Spółdzielczych pt. „Banki spółdzielcze w działaniach na rzecz rozwoju regionalnego”.

Jacek Jastrzębski Przewodniczący KNF oraz Bogdan Furtak – Dyrektor Departamentu Bankowości Spółdzielczej wygłosili w ramach otwarcia konferencji wystąpienia wprowadzające, w których omówili oczekiwania nadzoru wobec sektora bankowości spółdzielczej, sformułowane w oparciu o ocenę aktualnej sytuacji i kondycji sektora.

Wzmocnić IPS-y

Przewodniczący KNF wskazał na dobry, oczekiwany wynik finansowy sektora bankowości spółdzielczej za 2022 rok  i związaną z tym przestrzeń do lepszego dostosowania się sektora do przyszłych wyzwań.

W jego opinii dobry wynik finansowy banków spółdzielczych powinien być wykorzystany przede wszystkim dla dalszego wzmocnienia systemów ochrony instytucjonalnej.

Jak zaznaczył IPS są czynnikiem wspierającym bezpieczeństwo banków spółdzielczych „w kontekście uodpornienia sektora na ryzyko spowolnienia gospodarczego oraz na rzecz rozwoju regionalnego”.

Rezerwy celowe i cyberbezpieczeństwo

Jacek Jastrzębski zwrócił uwagę na tworzenie rezerw celowych w związku pojawieniem się „potencjalnych skutków obniżenia zdolności kredytobiorców do obsługi zobowiązań”. Wskazał także w tym kontekście na wpływ wzrostu cen energii na klientów banków spółdzielczych.

„Trzeba się zastanowić nad polityką tworzenia rezerw, aby zabezpieczyć się przed zmiennością i ryzykami” – mówił.

Ważną częścią jego wystąpienia były kwestie związane z cyberbezpieczeństwem w spółdzielczym sektorze bankowym.

„W realiach, jakie ukształtowały się od 24 lutego br., czyli zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, istotnym ryzykiem dla sektora bankowego jest ryzyko cyberzagrożeń, które trzeba uwzględniać. Standardy w tym zakresie muszą być wysokie. To obszar, który należy bezwzględnie potraktować poważnie: potrzebne są inwestycje i nakłady, aby sektor BS był pod tym względem silnym ogniwem” – przestrzegał Jacek Jastrzębski.

WIBOR i WIRON

Przewodniczący KNF odniósł się również do prób podważania wskaźnika WIBOR w umowach zawieranych przez banki z kredytobiorcami i wyraził oczekiwanie na sprawne wprowadzanie nowego wskaźnika referencyjnego w umowach z klientami banków spółdzielczych.

„Liczymy także na aktywną postawę w zakresie wprowadzania do umów nowego wskaźnika WIRON, tak, aby to nastąpiło w sposób płynny, sprawny i bezpieczny” – powiedział.

Niniejsze omówienie wystąpienia Jacka Jastrzębskiego Przewodniczącego KNF powstało na podstawie informacji KNF.

Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego / KNF