Przetwarzanie gotówki – wielki obowiązek banków spółdzielczych

Przetwarzanie gotówki – wielki obowiązek banków spółdzielczych
Andrzej Kawiński
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Banki spółdzielcze, stanowią najsilniej związany z gotówką segment polskiego rynku bankowego i to w dużym stopniu ich dotyczy zarządzenie nr 19/2016 prezesa NBP, które zakłada istotną zmianę podejścia do przetwarzania gotówki pisze Andrzej Kawiński, członek prezydium Forum Technologii Bankowych, Regional Sales Director w Giesecke+Devrient Currency Technology GmbH przed FORUM TECHNOLOGII BANKOWOŚCI SPÓŁDZIELCZEJ, które odbędzie się 22 i 23 maja w Warszawie

#AndrzejKawiński: Banki spółdzielcze w zdecydowanej większości samodzielnie zaopatrują bankomaty w gotówkę, dlatego będą musiały wybrać jedną ze strategii gwarantujących spełnienie nowych obowiązków #ForumTechnologiiBS #SGB #BPS @nbppl

Ilość gotówki w obrocie stale się zwiększa, tendencję tę potwierdzają dane publikowane przez Narodowy Bank Polski.

Pomimo, iż od pewnego czasu prowadzona jest aktywna promocja płatności elektronicznych to w dalszym ciągu większość transakcji w polskich sklepach czy punktach usługowych a nawet w kanale internetowym nadal jest finalizowana w formie tradycyjnej.

Gotówka po nowemu od 1 stycznia 2020

Warto również pamiętać, iż lokalne instytucje finansowe – banki spółdzielcze, stanowią najsilniej związany z gotówką segment polskiego rynku bankowego. Ma to po części związek z profilem tradycyjnego, konserwatywnego klienta lokalnej bankowości, po części zaś z usytuowaniem niektórych banków na obszarach wiejskich, gdzie jeszcze do niedawna zapewnienie sprawnej infrastruktury do płatności bezgotówkowych napotykało na niemałe problemy.

W konsekwencji to właśnie lokalne banki muszą się pilnie przygotować na  wprowadzenie  zarządzenia nr 19/2016 prezesa NBP, która to regulacja zakłada istotną zmianę podejścia do przetwarzania gotówki.

Już od 1 stycznia 2020 roku każdy banknot ładowany do bankomatu i wydawany klientom będzie musiał być przetwarzany maszynowo z wykorzystaniem urządzeń, które spełniają wymagania zarządzenia nr 19/2016.

Ponieważ banki spółdzielcze w zdecydowanej większości samodzielnie zaopatrują bankomaty w gotówkę, którą pozyskują z rynku oraz od zrzeszeń, będą musiały wybrać jedną ze strategii gwarantujących spełnienie nowych obowiązków.

Outsourcing czy działanie we własnym zakresie?

Pierwszą drogę stanowi pełny lub częściowy outsourcing obsługi gotówki. W tym właśnie kierunku poszło wiele banków komercyjnych, które przerzuciły pełną odpowiedzialność za liczenie, procesowanie i ładowanie kaset bankomatowych na podmioty zewnętrzne.

Również, wśród banków spółdzielczych wskazać można takie, które od pewnego już czasu z powodzeniem stosują outsourcing.

Można się również spodziewać, iż wiele banków zdecyduje się na wypełnienie wymagań banku centralnego we własnym zakresie, w zależności od struktury samej instytucji.

W zależności od uwarunkowań można wyznaczyć jedno miejsce dla obsługi bankomatów albo realizując przeliczenia z sortowaniem jakościowym we wszystkich placówkach terenowych.

Liczenie maszynowe

Drugim wymogiem, który wchodzi w życie rok później, jest obowiązek przeliczania maszynowego w oddziale co najmniej 90% banknotów.

Jedna i druga zmiana wymusza na lokalnych instytucjach finansowych konieczność wyboru odpowiedniej strategii działania.

Mam wrażenie, że na chwile obecną na rynku nie ma utartej dobrej praktyki w tym zakresie. Należy się spodziewać, iż jakąś ofertę powinny wystosować do swych członków zrzeszenia, które od pewnego czasu konsekwentnie starają się wspierać spółdzielców w realizacji procesów backoffice’owych.

Źródło: Giesecke+Devrient Currency Technology GmbH,