Przemysław Litwiniuk z RPP: wskazane byłoby większe zacieśnienie polityki pieniężnej

Przemysław Litwiniuk z RPP: wskazane byłoby większe zacieśnienie polityki pieniężnej
Dr hab. Przemysław Litwiniuk, członek RPP. Źródło: archiwum prywatne / MF BANK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskazane byłoby większe zacieśnienie polityki pieniężnej, póki kredytobiorcy mają jeszcze pomoc w postaci wakacji kredytowych - powiedział w wywiadzie dla Parkietu członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Według niego RPP powinna ponownie powrócić do podwyżek stóp w momencie gdyby inflacja, w szczególności bazowa nie podążała ścieżką z listopadowej projekcji Narodowego Banku Polskiego.

W warunkach, gdy kredytobiorcy mają osłonę w postaci wakacji kredytowych, które będą trwały jeszcze przez cały 2023 r., wskazane byłoby moim zdaniem większe zacieśnienie polityki pieniężnej.

„Dodatkowe podwyżki stóp sprawiłyby, że ścieżka dojścia do celu inflacyjnego byłaby bardziej stroma. Moim zdaniem, tolerowanie podwyższonej inflacji generuje większe koszty niż ewentualne minimalne perturbacje na rynku pracy, które mogłyby być skutkiem podwyżek stóp. Co więcej, nieznaczne „ochłodzenie” rynku pracy mogłoby być dla niego nawet ozdrowieńcze, wspierające konkurencyjność polskiej gospodarki oraz wygaszające spiralę płacowo-cenową” – powiedział Parkietowi.

Argumenty na rzecz przyjęcia bardziej ambitnej postawy RPP

Litwiniuk powiedział, że odnotowujemy znaczące osłabienie popytu konsumpcyjnego, a jednocześnie wzrost PKB podbił w III kwartale wzrost zapasów.

Czytaj także: Stopy procentowe w 2023 roku: powrotu do podwyżek nie będzie?

„To może oznaczać, że interesariusze gospodarki przyjęli stanowisko promowane przez bank centralny: poczekamy, zobaczymy. W przeszłości jednak witalność konsumentów często nas zaskakiwała. Zatem, jak powiedziałem, istnieją argumenty dla aktualnego kursu polityki pieniężnej, ale też argumenty na rzecz przyjęcia bardziej ambitnej postawy. W RPP większość członków nie zajmuje biegunowo różnych pozycji. Dyskusja dotyczy tego, czy większe jest ryzyko za mocnego dociśnięcia hamulca czy niedostatecznego dociśnięcia. Ja zaliczam się do tych, co uważają, że to drugie ryzyko jest większe” – powiedział.

Źródło: PAP BIZNES