Przemysław Litwiniuk z RPP: jest przestrzeń do podwyżek stóp procentowych w Polsce

Przemysław Litwiniuk z RPP: jest przestrzeń do podwyżek stóp procentowych w Polsce
Fot. stock.adobe.com/bnorbert3
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jak ocenił w TOK FM członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk, jest przestrzeń do podwyżek stóp procentowych. Zaznaczył jednak, że - z punktu widzenia dostępnych do tej pory danych - nie postrzega jej jako dużej.

Litwiniuk, zapytany czy jest w Polsce przestrzeń do podwyżek stóp procentowych, powiedział: „W moim przekonaniu niestety tak, nie postrzegam jej jako dużej – przynajmniej z punktu widzenia danych z dnia dzisiejszego i dni poprzedzających. Zobaczymy co dziś GUS powie o PKB. Dopóki rośnie inflacja bazowa, dopóki jest uporczywa i rozlana w polskiej gospodarce, dopóki rząd zapowiada aktywną politykę fiskalną, dotąd istnieje ta przestrzeń”. 

Inflacja bazowa i polityka fiskalna podstawowymi czynnikami dla decyzji ws. stóp procentowych

Jak ocenił wcześniej w telewizji Biznes24 Przemysław Litwiniuk, inflacja bazowa i polityka fiskalna są podstawowymi, choć nie jedynymi, czynnikami wpływającymi na formułowanie decyzji co do konieczności dalszego podnoszenia stóp procentowych w Polsce.

„W moim przekonaniu istotne są dwa czynniki. Pierwszy to wciąż rosnąca – może nie znacznie, ale jednak – inflacja bazowa. Drugi czynnik to polityka budżetowa. Jesteśmy w przededniu roku wyborczego i niestety to czego się spodziewam w zakresie kształtu tej polityki, w szczególności jeśli chodzi o planowany poziom wydatków nieinwestycyjnych, to coś, co może być przeciwskuteczne w walce z inflacją. Te dwa czynniki stanowią podstawowe przesłanki, ale nie jedyne, formułowania poglądu co do konieczności dalszego zacieśniania polityki monetarnej” – powiedział Litwiniuk.

Czytaj także: Henryk Wnorowski z RPP: za wcześnie, by przesądzać, czy będą dalsze podwyżki stóp procentowych >>>

„Trudno projektować rozstrzygnięcia RPP dzisiaj, kiedy jeszcze nie zostały ogłoszone podstawowe parametry polskiej gospodarki. Jesteśmy tuż przed odczytem PKB za poprzedni kwartał, jesteśmy pięć tygodni przed posiedzeniem decyzyjnym Rady. Natomiast, jeżeli będziemy mieli wciąż do czynienia z rozlewającą się, uporczywą inflacją bazową i zobaczymy budżet we wrześniu, który Rada Ministrów jest zobowiązana przedstawić Sejmowi, to być może będą to przesłanki, które – jeśli chodzi o mnie – będą decydujące o tym, że dalsze podwyżki stop procentowych, być może ostrożne, ale jednak, będą konieczne” – dodał.

Szczyt inflacji

Litwiniuk, zapytany kiedy może nastąpić szczyt inflacji, powiedział: „Jesteśmy na pewnym wypłaszczonym szczycie i zmianę tej sytuacji możemy obserwować przede wszystkim w momencie, w którym ewentualnie nastąpiłyby znaczne zmiany parametrów cen energii. To może nastąpić na początku przyszłego roku, ale to nie musi nastąpić. Takie jest zadanie rządu, aby kształtować kanały dostaw w tym obszarze i politykę cenową w sposób optymalny dla gospodarki”.

Źródło: PAP BIZNES