Przemysł rośnie mimo niekorzystnego otoczenia międzynarodowego

Przemysł rośnie mimo niekorzystnego otoczenia międzynarodowego
Źródło: Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tempo wzrostu produkcji przemysłowej w styczniu br. było nieco wolniejsze niż przed rokiem, ale nadal solidne.

Tempo wzrostu produkcji przemysłowej w styczniu br. było nieco wolniejsze niż przed rokiem, ale nadal solidne #produkcja #przemysł #GUS #KonfederacjaLewiatan @LewiatanTweets

W świetle opublikowanych w środę danych GUS o produkcji sprzedanej przemysłu, w styczniu 2019 roku obserwowaliśmy wzrost (w cenach stałych) w ujęciu rocznym rzędu 6,1% (także po korekcie o czynniki kalendarzowe) i 7,4% w stosunku do poprzedniego miesiąca (1,7% po korekcie). Na tle zeszłorocznych 8,7% r/r dzisiejszy wynik potwierdza spowolnienie, ale to nadal satysfakcjonujący wzrost.

Czytaj także: Produkcja sprzedana przemysłu w styczniu w górę o 6,1 proc. rdr >>>

W horyzoncie roku na styczniowe wyniki najsilniejszy pozytywny wpływ miało wytwarzanie i zaopatrywanie w energię, gaz i wodę, ale największe przetwórstwo przemysłowe odnotowało dynamikę 5,3%. Wzrost odnotowało 26 z 34 działów przemysłu, i 87,6% działów według wartości ich produkcji. Największe, sięgające 10% dynamiki stały się udziałem m.in. produkcji urządzeń elektrycznych (17,3%), napojów (17,2%), pozostałego sprzętu transportowego (13,3%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (10,9%) oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych (10,0%). Spadki dotyczyły m.in. działów wydobywczych. Co istotne, dynamika produkcji sprzedanej była silniej napędzana przez dobra konsumpcyjne nietrwałe (7,8%) aniżeli inwestycyjne (6,2%).

Środowe wyniki dostarczają więc sygnałów o wytracaniu tempa, ale wciąż cieszą w kontekście niekorzystnego otoczenia międzynarodowego. Istotnym uzupełnieniem będą opublikowane jutro dane o produkcji sprzedanej budownictwa, które tradycyjnie cechuje się większą zmiennością niż przemysł i uchodzi za mocny prognostyk sentymentów w gospodarce.

Źródło: Konfederacja Lewiatan