Przemek Gdański: banki powinny przyspieszać rozwój bankowości zdalnej w każdym aspekcie

Przemek Gdański: banki powinny przyspieszać rozwój bankowości zdalnej w każdym aspekcie
Źródło: EKF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
21 maja odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Kwadrans z EKF – Odpowiedzialne finanse w obliczu kryzysu”, którego uczestnikami byli: Jan Krzysztof Bielecki (Przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego) oraz Przemek Gdański (Prezes Zarządu BNP Paribas Bank Polska).

#PrzemekGdański: Na sektor finansowy należy spojrzeć z większą niż to bywało sympatią, doceniając jego wysiłki w trakcie pandemii i z pozytywną nadzieją, że wspólnie z rządem pomożemy gospodarce stanąć na nogi #Koronawirus #Lockdown #OdmrażanieGospodarki #Banki @BNPParibas_PL @EFCongress

Tematem przewodnim rozmowy była działalność banków podczas pandemii COVID-19 oraz nowe wyzwania i możliwości stojące przed polskimi bankami w obliczu obecnej sytuacji.

Bankowcy zdali egzamin w zdalnej rzeczywistości

Pierwszym pytaniem prowadzącego spotkanie do Przemka Gdańskiego, było pytanie o to, jak wyglądało dostosowanie się do nowej rzeczywistości pracy na początku pandemii i z jakimi wyzwaniami musiał się zmierzyć BNP Paribas Bank Polska.

Przemek Gdański zaznaczył, że pomimo iż firmy miały mało czasu na przygotowanie się do pandemii, to proces przeniesienia się do pracy zdalnej eskalował bardzo szybko.

 – Pierwszy i najważniejszy ruch był skierowany wobec pracowników – zapewnienie bezpieczeństwa, a jednocześnie zapewnienie ciągłości działań banku. Mnie samego zaskakuje wciąż fakt, że w ciągu bardzo krótkiego czasu z banku funkcjonującego tradycyjnie, w biurach, w gabinetach przeszliśmy na moduł pracy zdalnej ‒ podkreśla prezes BNP Paribas.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Sektor bankowy może pomóc w wyjściu z kryzysu

Największym wyzwaniem było według Gdańskiego przygotowanie się do obsługi programów pomocowych, a w szczególności Tarczy finansowej PFR, aby w sposób płynny móc dystrybuować środki pomocowe i subwencyjne. 

Prezes BNP Paribas ocenia również, że sektor bankowy zdał egzamin w pierwszej fali kryzysu bardzo dobrze, na piątkę z malutkim minusikiem.

‒ Uważam, że jest to bardzo ważne, aby świadomość tego faktu była powszechna. Ten kryzys różni się od globalnego kryzysu finansowego lat 2008 ‒ 2009 tym, że o ile tamten był spowodowany nie zawsze odpowiedzialnym działaniem sektora finansowego w Stanach, o tyle w tym przypadku sektor absolutnie nie zawinił, a przeciwnie – ma ogromne szanse, żeby być jednym z podstawowych motorów pomagających realnej gospodarce z tego kryzysu się wydobyć – zaznaczył Przemek Gdański.

‒ Jest duża szansa, że pewne wykształcone mechanizmy działania i zachowania w trakcie lockdownu, czyli e-commerce, bankowanie z domu, wykorzystywanie zdalnych kanałów digitalnych czy bezgotówkowych instrumentów płatniczych zostanie z nami na dłużej.

Banki powinny zatem przyspieszać rozwój bankowości zdalnej w każdym jego aspekcie, usprawniać i uprzyjemniać kanały zdalnej komunikacji z klientami, inwestować w technologie ‒ stwierdził Gdański.

I podkreślił, że dostęp do najnowszych technologii może w najbliższym czasie stać się jednym z najważniejszych wyróżników banków, jako że korzystanie z usług bankowych za pomocą komputera, laptopa czy telefonu to bardzo wygodne, a zarazem bezpieczne rozwiązanie.

Istnieje jednak wciąż duża grupa klientów, którzy nie czują się komfortowo korzystając z bankowości internetowej, zatem banki powinny inwestować w edukację swoich klientów i nakłanianie ich do zmiany nawyków.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter >>>

Przed polską gospodarką trudny rok

Ten rok będzie zdaniem Przemka Gdańskiego bardzo trudny dla całej gospodarki, a odtworzenie zeszłorocznych wyników absolutnie nie będzie możliwe.

‒ To, co możemy zrobić, to starać się minimalizować skutki tej sytuacji, jednocześnie dbając o klientów, okazując im empatię i zrozumienie.

Odpowiedzialny bank z jednej strony musi działać bardzo racjonalnie, jeśli chodzi o podejście do ryzyka.

Ale z drugiej strony musi i powinien szukać sposobów, żeby swoim klientom pomóc przeżyć ten kryzys, a innym umożliwić przetrwanie go w miarę dobrej formie ‒ komentuje Przemek Gdański, prezes Zarządu BNP Paribas Bank Polska.


Całą rozmowę Jana Krzysztofa Bieleckiego i Przemka Gdańskiego można również obejrzeć pod adresem:  https://www.efcongress.com/kwadrans/.


Europejski Kongres Finansowy zaprasza też do obejrzenia kolejnych transmisji Kwadransa z EKF.

Już we wtorek, 26 maja Leszek Pawłowicz będzie rozmawiał z Piotrem Tomaszewskim (Prezesem Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego).

Z kolei w czwartek, 28 maja, gośćmi Kwadransa z EKF będą: Marek Tejchman i Leszek Skiba (Prezes Zarządu Banku Pekao SA).

Źródło: Europejski Kongres Finansowy / EKF