Przejęcie Grupy Lotos: PKN Orlen sprzeda aktywa m.in. Węgrom i saudyjskiemu gigantowi

Przejęcie Grupy Lotos: PKN Orlen sprzeda aktywa m.in. Węgrom i saudyjskiemu gigantowi
Fot. PAP Biznes
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKN Orlen zawrze umowy zbycia aktywów z Aramco Overseas Company, Unimot Investments, Rossi Biofuel i MOL w ramach środków zaradczych w związku z planowanym przejęciem kontroli nad Grupą Lotos, podała spółka.

„Zarząd spółki wyraził zgodę na zawarcie umów z następującymi partnerami:

  1. w zakresie rynku produkcji paliw, działalności hurtowej oraz paliwa lotniczego: Aramco Overseas Company B.V. z siedzibą w Hadze (Holandia);
  2. w zakresie rynku asfaltów i logistyki paliw: Unimot Investments spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie;
  3. w zakresie rynku biokomponentów: Rossi Biofuel Zrt. z siedzibą w Komárom (Węgry);
  4. w zakresie rynku działalności detalicznej: MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company z siedzibą w Budapeszcie (Węgry)” – czytamy w komunikacie.

Węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Lotos

Ponadto zarząd wyraził zgodę na zawarcie umowy ramowej, w wyniku której podmioty należące do PKN Orlen nabędą od MOL aktywa związane z prowadzeniem stacji paliw na Słowacji oraz Węgrzech.

W osobnym komunikacie MOL podał, że rozpocznie działalność w Polsce dzięki przejęciu 417 stacji paliw działających w całym kraju pod marką Lotos.

„Dzięki tej, wartej 610 mln USD transakcji, Grupa stanie się trzecim największym graczem na rynku detalicznej sprzedaży paliw w Polsce. W ramach umowy, PKN Orlen przejmie z kolei 185 stacji paliw Grupy MOL na Węgrzech i Słowacji wycenionych na 259 mln USD” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Na świecie dzielą wielkie firmy na mniejsze, ale Orlen wie lepiej >>>

Z kolei Unimot podał w komunikacie, że jego spółka w 100% zależna Unimot Investments zawarła z Grupą Lotos umowę przedwstępną zakupu 100% akcji spółki Lotos Terminale z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach. Celem jest wejście Grupy Unimot w działalność niezależnego operatora logistycznego paliw w oparciu o własną infrastrukturę (biznes ILO) oraz produkcję asfaltów modyfikowanych wraz z dalszym rozwojem handlu produktami asfaltowymi (biznes bitumen). Aktywa związane z tymi biznesami zostaną docelowo wniesione do spółki Lotos Terminale przed podpisaniem umowy przyrzeczonej.

„Cena została ustalona między innymi w oparciu o wyceny przygotowane przez doradców finansowych oraz wewnętrzne analizy i będzie podlegać korekcie o wartość długu netto i zmiany w kapitale obrotowym na dzień zamknięcia Transakcji. Biorąc pod uwagę podany mechanizm ustalenia ceny oraz wartość inwestycji, do których sfinansowania zobowiązał się Kupujący, szacowane zaangażowanie kupującego w transakcję w najbliższym czasie wyniesie co najmniej 450 mln zł” – czytamy w komunikacie.

PKN Orlen podał także, że zawarł również z Saudi Aramco porozumienia, które otwierają możliwość współpracy strategicznej w zakresie realizacji inwestycji w obszarze petrochemicznym, a także badawczo-rozwojowym.

PKN Orlen spodziewa się finalizacji przejęcia Grupy Lotos w czerwcu-lipcu

PKN Orlen spodziewa się decyzji Komisji Europejskiej ws. akceptacji środków zaradczych w ciągu dwóch miesięcy, a finalizacji całej transakcji przejęcia Grupy Lotos w czerwcu-lipcu 2022 roku, poinformował prezes Daniel Obajtek.

Spodziewam się decyzji Komisji Europejskiej w ciągu dwóch miesięcy, natomiast cała transakcja powinna zostać sfinalizowana w czerwcu-lipcu tego roku.

– powiedział Obajtek dziennikarzom.

W połowie października2021 r. akcjonariusze Grupy Lotos wyrazili zgodę na zbycie szeregu aktywów, niezbędne do finalizacji procesu połączenia z PKN Orlen. W listopadzie 2021 r. Komisja Europejska wydłużyła termin na realizację przez PKN Orlen środków zaradczych w związku z planowanym przejęciem kontroli nad Grupą Lotos do 14 stycznia 2022 r.

Czytaj także: PKN Orlen: KE wydłużyła termin środków zaradczych ws. przejęcia Lotosu do 14 listopada >>>

Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie.

Unimot specjalizuje się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną. Jako członek międzynarodowego stowarzyszenia Avia International, od 2017 roku rozwija w Polsce sieć stacji paliw pod marką Avia. W 2020 r. spółka weszła na rynek fotowoltaiki z marką Avia Solar. W marcu 2017 r. spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW po przejściu z NewConnect. Spółka miała 4,82 mld zł skonsolidowanych przychodów w 2020 r.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 20,9 mld zł w 2020 r.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Źródło: ISBnews