Przegląd sytuacji technicznej na wybranych instrumentach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

admiral.markets.01.400x279Powrót do wzrostów na EUR/PLN
Na wykresie EUR/PLN obserwujemy tworzenie się formacji flagi. Strona popytowa walczy o wybicie się ponad jej górną krawędź. Na drodze długich pozycji w okolicy 4,227 stoi jednak nie tylko górna krawędź formacji flagi, ale także opór utworzony z sierpniowego szczytu.

Obecnie cena konsoliduje się wewnątrz wspomnianej formacji. Na siłę złotówki może wpłynąć dzisiejsza konferencja po dwudniowym posiedzeniu FOMC, jednak spadki na parze EUR/PLN są raczej mało prawdopodobne. Bardziej prawdopodobny scenariusz to wybicie górą z formacji, które pozwoli bykom na atak na tegoroczne maksima w okolicach 4,25.

141030.tech.01.550x

Przebita linia trendu na parze CAD/CHF

Poniżej linii trendu wzrostowego znajduje się kurs CAD/CHF. Za jednego dolara kanadyjskiego zapłacić musimy około 0,848 franka. Obecnie konsolidujemy się w okolicach 50% zniesienia. W tej sytuacji dużo trudniejszą z technicznego punktu widzenia, drogę do pokonania mają byki, które od poprzedniego szczytu dzieli fibo 61,8 zbiegający się z linią trendu. Ich droga do oporu wynosi 160 pipsów. W łatwiejszej sytuacji są niedźwiedzie, dla których jedynym istotnym poziomem do pokonania w drodze do oporu będzie fibo 38,2. Opór znajduje na poziomie 0,835, a kolejny w okolicy 0,83. Warto dodać, że korekta z pierwszej połowy października jest najpotężniejszą od początku wzrostów, czyli od przeszło pół roku. Pierwsze istotne dane makro dotyczące tej pary to dopiero piątkowy wynik miesięcznej zmiany PKB Kanady. Do osłabienia franka może jednak doprowadzić, przekornie, strach przed jego umocnieniem, związany z referendum w sprawie powrotu do standardu złota.

141030.tech.02.550x

Czy za dużo nie oczekiwaliśmy od Facebooka?

W nocy, po zamknięciu amerykańskiej sesji ukazał się raport finansowy Facebook’a za trzeci kwartał. Zysk na akcję (EPS) wyniósł, zgodnie z przewidywaniami 0,32 dolara. Mimo braku zaskoczenia odnośnie wyników luka cenowa na otwarciu wyniosła przeszło 5,5 USD. Jest to prawdopodobnie związane z zbyt nadmuchanymi wyobrażeniami inwestorów, którzy Facebook’a zawsze widzą w barwach jaśniejszych niż analitycy. Zwrócić trzeba uwagę na mocne wykupienie akcji tego internetowego potentata. Co ciekawe cenę po zaskakującym otwarciu udało się technicznie obronić.  Odbiła się ona od wsparcia z poprzedniej luki  zbieżnego z fibo 61,8. W związku z tym nie należy spodziewać się dalszych spadków w najbliższym czasie. Warto również zaznaczyć, że pomimo tego poważnego spadku, wykres utrzymał się w półrocznym kanale wzrostowym. Czy ceny będą dalej rosnąć? Wiele zależy od aplikacji WhatsApp, kupionej przez Facebook’a za 22 miliardy dolarów oraz we wprowadzeniu firmy na 1,3 miliardowy rynek Chin, na którym póki co FB jest oficjalnie zablokowany.

141030.tech.03.550x

Co dalej z kursem złota po szwajcarskim referendum?

Po dosyć gwałtownej, zeszłotygodniowej przecenie, kurs złota obecnie porusza się w konsolidacji. Zakres jej ogranicza od dołu poziom wsparcia znajdujący się w rejonie $1221,85-1220, natomiast od góry poziom oporu 1235. W dłuższym terminie wymowa wykresu w dalszym ciągu jest jednak negatywna, a październikowe wzrosty są tylko korektą spadków. W tym scenariuszu niebawem powinniśmy zobaczyć okrągły poziom $1200. Aczkolwiek można znaleźć pewne szanse dla byków na chociaż krótkoterminową przewagę. Jedną z nich jest formująca się flaga na wykresie dziennym, której aktywacja powinna dać impuls pozycjom długim do wyjścia ponad miesięczny szczyt znajdujący się na poziomie $1255 za uncję. Możliwe, że inwestorzy spróbują już także zdyskontować wyniki planowego w Szwajcarii referendum, którego wynik może nawet odwrócić obecny długoterminowy trend.

141030.tech.04.550x

Dział Analiz
Admiral Markets AS Oddział Polska