Przeciętne wynagrodzenie Polaków spadło o 6 procent, winę ponosi pandemia

Przeciętne wynagrodzenie Polaków spadło o 6 procent, winę ponosi pandemia
Fot. Personnel Service
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O ponad 300 zł niższe było w drugim kwartale br. przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto. W porównaniu z poprzednim kwartałem oznacza to spadek o 6% – wynika z opublikowanych dziś danych Głównego Urzędu Statystycznego. Głównym winowajcą spadku jest pandemia COVID-19, w wyniku której wiele firm zdecydowało się na obniżkę pensji swoich pracowników.
Krzysztof Inglot z #PersonnelService: odmrażanie gospodarki powinno stopniowo przywracać równowagę, jeśli chodzi o wysokość #wynagrodzenia oraz poziom bezrobocia #płace

Warto podkreślić fakt zgody zatrudnionych na czasową obniżkę wynagrodzenia, co jest oznaką dużego zrozumienia przez pracowników, zarówno wysoko- jak i niskowykwalifikowanych, zagrożenia, jakie niesie ze sobą koronawirus w kontekście gospodarki i rynku pracy.

W poprzednim kwartale br. zarabialiśmy więcej. Średnie wynagrodzenie w Polsce wyniosło wówczas 5331,47 zł. Teraz przeciętna pensja jest mniejsza dokładnie o 306,99 zł. Zdaniem ekspertów Personnel Service to efekt szybkich zmian na polskim rynku pracy, które miały związek z pandemią SARS-CoV-2 i wprowadzonymi ograniczeniami w gospodarce.

Czytaj także: Przeciętne wynagrodzenie spadło kw/kw do 5024,48 zł w II kwartale 2020 roku >>>

– Dane GUS potwierdziły to, czego można było się spodziewać. Dotychczasową dobrą dynamikę wzrostową przeciętnego wynagrodzenia i optymistyczne dane z roku 2019, kiedy nastąpił wzrost wynagrodzeń o 7,3%, zatrzymała trwająca pandemia koronawirusa. Wielu pracodawców w obliczu spadających obrotów swoich firm zdecydowało się na obniżkę wynagrodzeń pracowników. Czasem było to 10%, czasem 25%, a czasem – nawet połowa pensji. W skrajnych przypadkach decydowano się na rozwiązanie obowiązujących umów. Źle wyglądała sytuacja pracowników w branży hotelarskiej czy gastronomii. Tam wiele osób, zwłaszcza na umowach cywilnoprawnych, traciło pracę niemal z dnia na dzień – mówi Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

Chwilowe załamanie czy długotrwały kryzys – co nas czeka?

Porównując przeciętne wynagrodzenie w ujęciu rok do roku widać nieznaczny wzrost dokładnie o 185,24 zł (ok. 3,8%) w stosunku do drugiego kwartału 2019 roku, kiedy wynosiło 4839,24 zł. Warto wziąć jednak pod uwagę, że te zmiany oznaczają wyhamowanie dotychczasowego trendu. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w ciągu ostatniej dekady przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło o 60%. W 2010 roku średnia pensja wynosiła bowiem 3235,91 zł. Wzrosła też liczba zatrudnionych – z 8,06 mln do 9,23 mln. To, czy najgorszy okres na rynku pracy mamy za sobą, pokażą dopiero kolejne kwartały.

– Odmrażanie gospodarki powinno stopniowo przywracać równowagę, jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia oraz poziom bezrobocia. Wydaje się też, że nawet jeśli jesienią znacząco wzrośnie liczba przypadków zakażenia koronawirusem, rządzący nie zdecydują się ponownie na tak drastyczne zamrożenie gospodarki jak w marcu – dodaje Krzysztof Inglot.

Źródło: Personnel Service