Prosta Spółka Akcyjna: Sejm przyjął ustawę. Nowe przepisy ułatwią życie start-upowcom?

Prosta Spółka Akcyjna: Sejm przyjął ustawę. Nowe przepisy ułatwią życie start-upowcom?
Fot. stock.adobe.com/Aleksey
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sejm uchwalił nowelizację Kodeks spółek handlowych wprowadzającą nowy rodzaj spółki - Prostą Spółkę Akcyjną (PSA). Dzięki tym zmianom polscy innowacyjni przedsiębiorcy będą mogli łatwiej niż obecnie założyć spółkę i pozyskać kapitał potrzebny do rozwoju swojej działalności, poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Min. @JEmilewicz z @MPiT_GOV_PL: #ProstaSpółkaAkcyjna to rozwiązanie, które przygotowaliśmy z myślą o startupach i we współpracy ze środowiskiem startupowym #PSA #startupy

„Prosta Spółka Akcyjna to rozwiązanie, które przygotowaliśmy z myślą o start-upach i we współpracy ze środowiskiem start-upowym. Chcemy, dzięki tym rozwiązaniom, zatrzymać w Polsce młode innowacyjne przedsięwzięcia, a także przyciągnąć te zagraniczne. Bardzo się cieszę, że nasze prace nad Prostą Spółką Akcyjną znalazły swój szczęśliwy finał i dziś Sejm uchwalił ustawę. Liczę na to, że proces legislacyjny w Senacie będzie konstruktywny i ustawa trafi do podpisu prezydenta. Przedsiębiorcy będą mogli korzystać z nowej formy prowadzenia działalności już od marca przyszłego roku” – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie.

Według niej, PSA to opcja zwłaszcza dla start-upów, które potrzebują finansowania zewnętrznego.

Wzmocnienie rozwoju start-upów

„Jest to kolejne, przygotowane przez rząd, rozwiązanie, które ma wzmocnić rozwój start-upów i przyczynić się do wzrostu innowacyjności naszej gospodarki. W tej roli sprawdziła się już ulga na B+R. A także IP box, czyli 5-procentowy podatek od przychodów z wyników prac badawczo-rozwojowych oraz zwolnienie podatkowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych. Te rozwiązania, wraz z ustawą o PSA, oraz m.in. programem Start in Poland, sprawią, że nasze państwo stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne dla inwestorów i start-upów. A już teraz – według CeoWorld – jesteśmy pod tym względem w awangardzie, jako siódmy najbardziej przyjazny start-upom kraj w 2019 r.” – dodała Emilewicz.

Zdaniem wiceministra przedsiębiorczości i technologii Marka Niedużaka, impuls do stworzenia tego rozwiązania dali reprezentanci start-upów.

„To środowisko młode, ale niezwykle ważne i perspektywiczne, jeżeli chodzi o wkład w rozwój i unowocześnienie polskiej gospodarki. Obecnie nasze prawo daje wybór między spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, a spółką akcyjną. Formy te nie są jednak dopasowane do potrzeb start-upów. Właśnie dlatego proponujemy wprowadzenie do naszego porządku prawnego nowej formy spółki” – powiedział Niedużak, także cytowany w komunikacie.

Główne cechy prostej spółki akcyjnej

PSA ma łączyć cechy spółki z o.o. (stosunkowo proste i mało kosztowne założenie, funkcjonowanie i likwidacja spółki) z zaletami spółki akcyjnej.

„Główne cechy prostej spółki akcyjnej (PSA) to:

– brak barier wejścia (1 zł kapitału na start),

– szybka rejestracja elektroniczna (w 24 h za pomocą formularza, obok możliwości rejestracji metodą 'tradycyjną’),

– uproszczenia i elektronizacja procedur w spółce (w tym możliwość podejmowania uchwał za pomocą poczty elektronicznej albo w czasie wideokonferencji),

– duża swoboda i elastyczność w określaniu rodzajów akcji i zasad działania spółki; maksymalnie wykorzystany kapitał ludzki (w tym akcje za prace i usługi),

– łatwiejsze dysponowanie środkami spółki – brak 'zamrożonego’ kapitału zakładowego, ale zarazem obowiązek dbania o wypłacalność spółki i inne środki, które zapewniają ochronę jej wierzycielom,

– uproszczony elektroniczny rejestr akcjonariuszy, prowadzony np. przez firmę inwestycyjną albo notariusza – dopuszczamy wykorzystanie blockchainu do prowadzenia tego rejestru, otwierając się na najnowocześniejsze technologie,

– brak statusu spółki publicznej i związanych z tym restrykcyjnych obowiązków – akcje PSA nie będą notowane na giełdzie; jednocześnie będzie możliwość przekształcenia PSA w spółkę akcyjną w celu wejścia na giełdę,

– nieskomplikowana i elastyczna struktura organów (brak obligatoryjnej rady nadzorczej i możliwość powołania rady dyrektorów),

– uproszczona likwidacja PSA – skrócony został, w stosunku do innych spółek, czas potrzebny na przeprowadzenie likwidacji, a dodatkowo możliwe będzie rozwiązanie spółki bez likwidacji – przez przejęcie jej majątku i zobowiązań przez akcjonariusza” – czytamy także.

Czytaj także: Proste spółki akcyjne szansą dla start-upów w Polsce?

Resort przypomina, że propozycja prostej spółki akcyjnej to efekt wielomiesięcznych rozmów i konsultacji ze środowiskiem praktyków i ekspertów. Środowisko start-upów było inicjatorem analiz i dyskusji, które zaczęliśmy już w 2016 r. Biała księga innowacji z września 2016 r. potwierdziła, że wsparcie innowacji powinno polegać m.in. na zmianach w instytucjonalnym otoczeniu prawnym, w prawie spółek.

„Z analiz MPiT wynika, że obecnie dostępne formy prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak spółka z o.o. czy spółka akcyjna nie w pełni odpowiadają na potrzeby start-upów. Potwierdzają to badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w których aż 73% ankietowanych wskazało na potrzebę nowej formuły prawnej dla innowacyjnych firm – nowej spółki kapitałowej. Ten nowoczesny typ spółki ma ułatwić w szczególności rozwój start-upów. Chcemy jednak, by była ona dostępna dla każdej firmy, dla której tradycyjne ramy organizacyjne, bazujące jeszcze na Kodeksie handlowym z 1934 r., są zbyt sztywne i skomplikowane” – czytamy dalej w komunikacie.

Według Fundacji Startup Poland, w 2016 r. funkcjonowało w Polsce około 2,7 tys. podmiotów, w przypadku których przetwarzanie informacji i pochodne technologie stanowiły kluczowy element ich działalności. Rzeczywista liczba przedsięwzięć typu start-up jest jednak znacznie wyższa. Potencjał start-upów w 2023 r. to, zgodnie z prognozami Deloitte, 2,2 mld zł wartości dodanej, ponad 50 tys. miejsc pracy i 757 mln zł przychodów dla gospodarstw domowych, podano także.

„M.in. dzięki projektowanej ustawie, Polska włącza się w europejski trend tworzenia form prawnych z myślą o start-upach. Przykładem może być obowiązująca od 1 stycznia 2017 r. regulacja słowacka (prosta spółka na akcje), czy SAS, ogromnie popularna we Francji. PSA pozwoli nam więc nie tylko zatrzymać rodzime start-upy w Polsce, ale także konkurować regulacyjnie z innymi krajami” – podsumowano w materiale.

MPiT liczy, że nowelizacja zacznie obowiązywać od 1 marca 2020 r.

Źródło: ISBnews