Program grantowy Neon: 200 mln zł od PKN Orlen i NCBR na projekty badawczo-rozwojowe

Program grantowy Neon: 200 mln zł od PKN Orlen i NCBR na projekty badawczo-rozwojowe
PKN Orlen - Logo (źródło: PKN Orlen)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKN Orlen oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczą 200 mln zł na projekty badawczo-rozwojowe. Nowy program grantowy Neon, czyli New Orlen, skierowany jest do konsorcjów jednostek naukowych i naukowo-przemysłowych - poinformował koncern w komunikacie prasowym.

Głównymi obszarami zainteresowania PKN Orlen są rozwiązania w zakresie produkcji i wykorzystania biomasy, dekarbonizacji, gospodarki obiegu zamkniętego oraz przemysłu 4.0. Pierwsza odsłona programu zostanie uruchomiona do końca marca.

Wiemy, które obszary i zagadnienia są dla nas szczególnie ważne i jak przyspieszyć ścieżkę dojścia od pomysłu do etapu wdrożeń przemysłowych.

„Korzystamy przy tym z potencjału polskiej nauki, współpracując m.in. z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Ruszamy z nowym wspólnym projektem, który może zapewnić nam dostęp do nowatorskich rozwiązań na światowym poziomie. Najlepsze z nich będziemy chcieli wdrażać w ramach Grupy Orlen” – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.

„Wspieranie zielonej transformacji energetycznej oraz cyfryzacji polskiego przemysłu to obecnie priorytetowe działania Centrum” – dodał Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Cztery lata na realizację pomysłów

Uczestnicy zakwalifikowani do programu Neon na realizację swoich pomysłów będą mieli cztery lata. W tym czasie stan zaawansowania technologicznego każdego projektu powinien podnieść się przynajmniej o dwa poziomy. Następnie wypracowane rezultaty, w ciągu kolejnych lat będą mogły zostać wdrożone przez PKN Orlen lub samych wykonawców projektów.

Program jest realizowany na mocy umowy, podpisanej przez PKN Orlen i NCBR w grudniu 2021 roku. Na finansowanie prac nad projektami o najwyższym potencjale rozwoju PKN Orlen i NCBR przeznaczą po 100 mln zł. 

Źródło: PAP BIZNES