Program 500+ wypchnął z rynku pracy 100 tys. kobiet

Program 500+ wypchnął z rynku pracy 100 tys. kobiet
Fot. stock.adobe.com/Robert Kneschke
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Program 500+ okazał się bardzo ważny dla najbiedniejszych, obniżył stopę skrajnego ubóstwa. Wiele rodzin wydostało się z pętli zadłużenia, czyli z wysoko oprocentowanych pożyczek branych poza bankami. Negatywny efekt: 100 tys. kobiet zrezygnowało z pracy.

Negatywny efekt #Program500plus: 100 tys. kobiet zrezygnowało z pracy. Poważne kłopoty mają rolnicy #500plus

– Obniżyła się stopa skrajnego ubóstwa, czyli poprawiła się sytuacja osób w najtrudniejszej sytuacji – mówi dr Bohdan Wyżnikiewicz, prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, były prezes GUS i b.wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Inny pozytyw: wiele osób, które pożyczyły pieniądze na wysoki procent, mogło wydostać się z pętli zadłużenia. Są to osoby, które nie miały zdolności kredytowej i korzystały z usług firm pożyczkowych. Natomiast rosnąca konsumpcja budowała wzrost PKB.

Niższe emerytury kobiet

Jednak z rynku pracy Program 500+ wypchnął 100 tys. kobiet. To jeszcze bardziej obniży ich przyszłe emerytury, które i tak będą niższe z powodu obniżenia wieku emerytalnego.

Najnowszy z negatywnych efektów: brakuje 0,5 mln osób do prac sezonowych w rolnictwie. Dobra pogoda spowodowała, że w tym roku zbiory rozpoczęły się wcześniej. Problemy rolników dopiero się zaczynają, bo to początek obfitego sezonu.

Źródło: MarketNews24