Prognozy na XXI wiek: Indie największą gospodarką świata

Prognozy na XXI wiek: Indie największą gospodarką świata
Fot. Stock.Adobe.com / xtock
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Portal Politico (europejska edycja) opublikował długoterminową prognozę dla świata, sporządzoną przez Pardee Center z University of Denver. Wynika z niej, że do końca obecnego wieku kurczyć się będzie udział Unii Europejskiej w światowym PKB, a Chiny pod koniec lat 30. XXI wieku wyprzedzą Stany Zjednoczone

#Witold Gadomski: Ekonomiści z Denver najwyraźniej zakładają, że na dłuższą metę #Brexit Wielkiej Brytanii się opłaci

Jednak to nie Chiny będą pod koniec wieku największą gospodarką świata, ale Indie, na które w roku 2100 przypadać będzie 19,8 % globalnego PKB. Chiny z udziałem 17,4 % będą na drugim miejscu, a Stany Zjednoczone, na które przypadać będzie 10 % PKB świata spadną na trzecią pozycję.

Złe prognozy dla Europy

Prognoza nie jest korzystna dla Unii Europejskiej i generalnie dla Europy. Przewiduje, że tylko jeden kraj UE poprawi swoją pozycję w rankingu największych gospodarek świata do końca wieku. Będzie to  Wielka Brytania, która awansuje z obecnej siódmej pozycji na szóstą. Wielka Brytania, na którą w końcu wieku przypadać będzie 1,9 % światowego PKB wyprzedzi Japonię i Niemcy (oba kraje będą miały 1,8% udziału w światowym PKB).

Ekonomiści z Denver najwyraźniej zakładają, że na dłuższą metę brexit Wielkiej Brytanii się opłaci. Uwolniona od biurokratycznych ograniczeń gospodarka rosnąć będzie znacznie szybciej niż w ostatnich latach.

Na czwartym miejscu będzie w 2100 roku gospodarka Indonezji, na piątym Nigerii (oba kraje 2,0 %), na dziewiątym i dziesiątym Etiopii i Francji (oba kraje 1,7%).

Udział Polski w światowym PKB spadnie

28 krajów obecnej Unii stanowiły w 1960 r.  ponad jedną trzecią światowego PKB., ale oczekuje się, że do 2100 r. przypadać na nie będzie tylko 1/10.

Prognoza z Denver nie jest pomyślna dla Polski. Nasz udział w światowym PKB, który dziś wynosi 0,73 %, spadnie do 0,36%.

Skokowo wzrośnie znaczenie gospodarek afrykańskich. Spośród 10 krajów, które do końca wieku rosnąć będą najszybciej, dziewięć znajduje się w Afryce. Oczekuje się, że Rwanda która dziś znajduje się na 140 pozycji pod względem wielkości PKB, awansuje na miejsce 54.

Udział Ugandy w światowym PKB zwiększy się 30-krotnie i gospodarka tego kraju zajmować będzie w 2100 roku miejsce 21, a sąsiednia Tanzania 14 lub 15 miejsce, razem z Angolą.

 

Wzrost gospodarczy napędzany demografią

Kraje o najszybszych perspektywach wzrostu mają jedną wspólną cechę: szybko rosnące populacje. W Europie przewiduje się do 2100 roku wzrost liczby ludności tylko w ośmiu krajach: w Luksemburgu wzrośnie o 60 procent, w Szwecji o 30 procent, w Danii o 19 procent. Ale Bułgaria, Chorwacja i Litwa stracą połowę obecnej populacji.

Przewiduje się, że liczba ludności na świecie wzrośnie o 41 procent do 2100 r. Europa jest jedynym kontynentem, który utraci ludność. W 1960 roku kraje UE-28 stanowiły 13 % ludności świata, w 2020  mniej niż 7 %, a w 2100 4 %. Tymczasem Afryka do końca wieku potroi liczbę swoich obywateli.

 

Źródło: aleBank.pl