Przed nami mocny wzrost cen? „Wskaźnik CPI w maju przekroczy granice celu NBP”

Przed nami mocny wzrost cen? „Wskaźnik CPI w maju przekroczy granice celu NBP”
Fot. stock.adobe.com/Worawut
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W maju wskaźnik CPI w Polsce przekroczy granice celu NBP i wyniesie 3,6 proc. - prognozują ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ich zdaniem, inflacja powróci poniżej 3 proc. rdr w drugiej połowie roku. Średniorocznie w 2021 r. wskaźnik ukształtuje się na poziomie 2,9 proc.

„Spodziewamy się, że CPI krótkotrwale przekroczy granice celu NBP w maju – prognozujemy wynik 3,6 proc. rdr. W kolejnych miesiącach inflacja będzie niższa – w drugiej połowie roku CPI powróci poniżej 3 proc. rdr. Średnia za 2021 r. wyniesie 2,9 proc.” – napisano w miesięczniku makroekonomicznym PIE.

Wzrost cen paliw

Autorzy raportu szacują, że w I kw. inflacja w Polsce utrzyma się w pobliżu celu NBP (2,5 proc. rdr), jednak w II kw. wskaźnik CPI mocno wzrośnie za sprawą m. in. zwyżkujących cen paliw.

Drugi kwartał przyniesie zdecydowany wzrost dynamiki cen paliw.

„W obecnym kwartale ceny ropy są porównywalne z ubiegłym rokiem. Początek pandemii spowodował jednak gwałtowne przeceny surowca, dlatego też porównanie z tym okresem będzie skutkować dwucyfrowym wzrostem cen paliw. W maju sięgnie on 20 proc. rdr, co podbije wskaźnik CPI o 1 pkt proc.” – napisano.

Czytaj także: Nowe podatki, wyższa inflacja >>>

„Czynnik ten w znacznym stopniu wpłynie także na wskaźnik cen producenta PPI – przejściowo przekroczy 3 proc. Bieżące prognozy EIA wskazują, że wzrost cen ropy powinien mieć charakter krótkoterminowy, a na koniec roku dynamika cen paliw powróci w okolice zera” – dodano.

PIE: w II połowie roku inflacja ustabilizuje się w okolicach 2,5-3 proc.

Zdaniem ekonomistów PIE, że w drugiej połowie roku inflacja ustabilizuje się w okolicach 2,5-3 proc.

„Spodziewamy się niskiego wzrostu cen towarów przemysłowych. Ceny w Polsce stosunkowo równomiernie podążają za zmianami w Niemczech i strefie euro, poza epizodami z gwałtownym wahaniem kursu walutowego. Bieżące prognozy europejskich instytucji (KE, EBC) wskazują na umiarkowaną presję cenową” – ocenili w raporcie.

„Warto podkreślić też, że wskaźnik kosztów producenta dalej oscyluje na ujemnych poziomach – jest niższy niż w USA czy Chinach. Dynamika cen usług także będzie spowalniać z uwagi na słabszy niż w poprzednich latach wzrost wynagrodzeń” – dodali.

Niewielki wzrost cen żywności

PIE spodziewa się też niewielkiego wzrostu cen żywności w drugiej połowie roku.

„W obecnym roku nie powinniśmy doświadczać suszy w Europie. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji z lat ubiegłych, kiedy pojawiały się niedobory niektórych produktów, np. warzyw. W efekcie maleje ryzyko ponownego przestrzelenia celu NBP przełom lat 2021 i 2022 – we wspominanym okresie będziemy obserwować dodatkową presję popytową związaną z przywróceniem standardowej aktywności gospodarczej” – napisano w miesięczniku. 

Santander Bank Polska podnosi prognozę średniorocznej inflacji CPI w 2021 roku

W reakcji na wzrost światowych cen surowców także ekonomiści Santander Bank Polska podnieśli prognozę dla średniorocznej inflacji CPI w Polsce w 2021 r. do 3,0 proc. z 2,5 proc. – wynika z miesięcznego raportu banku.

„W badaniach koniunktury pojawia się coraz więcej sygnałów nt. presji na łańcuchy dostaw i wzrostu kosztów produkcji oraz ich przełożeniu na ceny końcowe. Nadal przewidujemy, że inflacja bazowa będzie się w tym roku obniżać, do poniżej 2 proc. rdr w drugim półroczu, za sprawą ograniczonego popytu konsumentów na początku roku i wysokiej bazy w dalszych miesiącach. Niemniej, podnieśliśmy prognozę CPI w reakcji na wzrost światowych cen surowców: inflacja będzie w ciągu roku wahać się między 2,5 proc. a 3,5 proc.” – napisano w miesięcznym raporcie.

W marcu Santander BP prognozuje, że średniorocznie wskaźnik będzie kształtował się na poziomie 3,0 proc. W lutym prognozowano, że średnio w 2021 r. CPI wyniesie 2,5 proc.

Zdaniem ekonomistów banku, na koniec 2021 roku inflacja CPI w Polsce wyniesie 2,9 proc. wobec 2,3 proc. prognozowanych na początku lutego.

Poniżej, najnowsze prognozy Santander BP dla wybranych wskaźników:

 20211 Q 20212 Q 20213 Q 20214 Q 2021
Inflacja CPI3,02,73,52,82,9
Inflacja CPI (na koniec okresu)2,92,73,52,82,9
Inflacja bazowa2,13,42,11,61,5
Ceny produkcji (PPI)1,51,32,61,50,7
Źródło: PAP BIZNES